* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Άουντα μετρά 6 σερί νίκες επί της Μέττα!

* Στον 1ο γύρο (26/04): Μέττα – Άουντα 1-3

ΑΟΥΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-4) επί της Τούκουμς. Με χατ-τρικ του Ραμίρες προηγήθηκε η Άουντα, ενώ από το 22’ η Τούκουμς έπαιζε με 10 παίκτες. Ο Ανμάνις (54’) μείωσε για την Τούκουμς και ο Καμαρά (77’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Εντυπωσιακή η αντίδραση της Άουντα στην “κοιλιά” του Μαΐου, πήγε στη διακοπή του πρωταθλήματος με δύο κολλητές εκτός έδρας νίκες σκοράροντας 7 φορές σε αυτές!

Δυνατό το μπάσιμο της Άουντα στο ματς της 2ης Ιουνίουτ, προηγήθηκε στην πρώτη καλή επίθεση. Απείλησε η Τούκουμς, αλλά η ακόλουθη αποβολή της “σκότωσε” ουσιαστικά το ματς.

Η Άουντα βρήκε χώρο για να χτυπήσει κάθετα σε μετάβαση για το 0-2 της ανάπαυλας και στο δεύτερο ημίχρονο διαχειρίστηκε εύκολα την συνθήκη με παίκτη παραπάνω. Είχε τις ευκαιρίες (5.47 xGoals) για να γράψει μεγαλύτερο σκορ.

ΑΟΥΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΕΤΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (5-0) από την Ρίγα. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Τάιβο (65’), Ιμπέρικο (68’, 78’), Νιάνγκ (74’), Μπάμπετς (87’).

Με τσαλακωμένο ηθικό πήγε στη διακοπή του πρωταθλήματος η Μέττα, ταπεινώθηκε στις δύο κοντινές αναμετρήσεις με τις ομάδες της πρωτεύουσας, γνώρισε δύο ήττες με 11 γκολ παθητικό σύνολο!

Δίκαιο το αποτέλεσμα της 2η Ιουνίου απέναντι στην 3η της κατηγορίας, αλλά το τελικό σκορ ήταν σκληρό για την προσπάθεια που έκανε και την ανταγωνιστικότητα της αναμέτρηση (1.69 – 0.35 xGoals).

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο, δίχως απειλές για την εστία της Μέττα, συνολικά δίχως επικίνδυνες καταστάσεις στις δύο περιοχές. Αμυνόταν αποτελεσματικά η ομάδα του Ρίχερτς, αλλά οι “φρέσκοι” επιθετικοί που έριξαν στο ματς οι γηπεδούχοι έκαναν τη διαφορά.

Κάθετα τρυπήθηκε η σεταρισμένη άμυνα της Μέττα για το 1-0 κι ακολούθως ανοίχτηκε για να ξεφύγει το εύρος της ήττας της. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει η ίδια και δεν σκόραρε για 5η φορά στα 6 τελευταία εκτός έδρας.