15η αγωνιστική

*Αήττητη η Τσενγκντού σε τέσσερα συνολικά παιχνίδια κόντρα στη Σανγκάη Σενχούα, με τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΣΑΝΓΚΑΗ ΣΕΝΧΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Σενζέν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Μαλέλε στο 14ο λεπτό.

Αήττητη παραμένει μέχρι τώρα η Σανγκάη Σενχούα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λέονιντ Σλάτσκι φιλοξενήθηκε από τη Σενζέν, της οποίας και επικράτησε με 0-1. Μπορεί το μεταξύ τους να είχε καλό ρυθμό και ευκαιρίες και για δυο πλευρές, η ίδια όμως ήταν αυτή που “χαμογέλασε” στο φινάλε, χάρη σε γκολ στα πρώτα λεπτά.

Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική της νίκη, μετά και από εκείνες που πήρε κόντρα σε Κινγκντάο Χαϊνιού (2-0 εντός) και Χενάν (1-2 εκτός). Μοιράζεται έτσι την κορυφή με τη Σανγκάη Πορτ. Επικράτησε στα 5/6 φετινά εντός της, έχοντας και μια “λευκή” ισοπαλία, ενώ στα τέσσερα από αυτά κράτησε και ανέπαφη την εστία της.

Σανγκάη Σενχούα Στατιστικά

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΤΣΕΝΓΚΝΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 7-0 επί της Κινγκντάο, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Φελίπε (5′, 41′), Βέι Σιχάο (11′, 90’+2), Αΐ Κεσέν (πεν. 51′, 69′) και Μουζεπέρ (84′).

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις επιτυχίες η Τσενγκντού, μετά και την ήττα με 2-0 από τη Σανγκάη Πορτ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σέο Γιουνγκ-Βον υποδέχθηκε την Κινγκντάο, την οποία και συνέτριψε με το επιβλητικό 7-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, δεδομένου ότι ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και δεν ένιωσε την παραμικρή απειλή από την αντίπαλο της.

Τρίτη νίκη στις τέσσερις τελευταίες στροφές, οπότε και είναι στην τέταρτη θέση και σε ισοβαθμία με τη Μπεϊζίνγκ Γκουοάν, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Παράλληλα, σε έξι φετινές εξόδους έχει από τρεις νίκες και ισοπαλίες.