* 18η αγωνιστική

* Στον 1ο γύρο (28/04): Γελγκάβα – Γκρόμπινας 2-1

ΓΚΡΟΜΠΙΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (5-0) από την Ρίγας Σκόλα. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Πρένγκα (8’), Ντιομαντέ (58’), Ντεοκλεσιάνο (65’, 82’), ενώ το 4-0 διαμορφώθηκε με αυτογκόλ (72’).

Με δύο κολλητές εκτός έδρας ήττες και 8 γκολ παθητικό σε αυτές πήγε στη διακοπή του πρωταθλήματος η Γκρόμπινας, η οποία μετρά μόλις μία νίκη στα 10 τελευταία παιχνίδια της (1-2-7), με αποτέλεσμα να βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης.

Ξεκάθαρη η ανωτερότητα της Ρίγας Σκόλα στην αναμέτρηση της 2ης Ιουνίου, οι ευκαιρίες της πρωτοπόρου ξεκίνησαν από νωρίς και το 1-0 ήρθε σε στατική φάση. Απόλυτο αφεντικό σε όλο το παιχνίδι, τυχερή η Γκρόμπινας που πήγε με μόνο ένα γκολ στην πλάτη στο ημίχρονο.

Η “κατηφόρα” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, έξοχη η συνεργασία των γηπεδούχων για το 2-0, ξόδεψαν σωρεία ευκαιρίών (5.47 xGoals) για να στείλουν ακόμα πιο ψηλά το σκορ. Ανήμπορη να αντισταθεί η Γκρόμπινας, δεν απείλησε.

ΓΚΡΟΜΠΙΝΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΓΕΛΓΚΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Λιεπάγια. Με αυτογκόλ (31’) προηγήθηκε η Λιεπάγια και ο Έντε (90+3’) ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Χρήσιμος ο βαθμός που πήρε η Γελγκάβα στις 2 του μηνός, ειδικά με τον τρόπου που εξελίχθηκε η αναμέτρηση, αλλά δεν αρκούσε για να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας, με την χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

Η Λιεπάγια μπήκε καλύτερα στο ματς, δεν απείλησε σοβαρά όμως πριν το αυτογκόλ σε κόρνερ για το 0-1. Δεν απειλήθηκε μέχρι το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με αμφιλεγόμενο ακυρωθέν δικό της γκολ.

Πιο απειλητική και στο δεύτερο μέρος η Λιεπάγια με τον Ντιαό πρωταγωνιστή σε τέσσερις ευκαιρίες. Ακίνδυνη η Γελγκάβα μέχρι το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ισοφάρισε με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ.