*13η αγωνιστική

*NG στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα προγνωστικα για στοιχημα της Κυριακής 16/06

ΣΤΑΡΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (4-1) από τη Λιν. Ο Ντασάγιεφ με αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 27′, προτού ισοφαρίσει ο Ενκουμπίρι πέντε λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με χατ-τρικ ο Γιόχανσεν (34′, 46′, 49′). Με δέκα έμειναν οι γηπεδούχοι στο 45′ (Ενκουμπίρι).

Την κακή παράδοση που “τρέχει” με τη Λιν επιβεβαίωσε και στη μεταξύ τους αναμέτρηση την προηγούμενη βδομάδα η Σταρτ. Απάντησε άμεσα στο γκολ που δέχτηκε στο 27′ κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο, κάτι που την επηρέασε σε μεγάλο βαθμό στη συνέχεια.

Παραμένοντας στους δέκα βαθμούς καταλαμβάνει τη 14η θέση και βρίσκεται οριακά κάτω από τη ζώνη παραμονής. Πανηγύρισε μία νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές επί της Σόγκνταλ (2-1 εντός) στις 28 Μαΐου (μία ισοπαλία, δύο ήττες), στις πέντε τελευταίες εντός έδρας έχει απολογισμό 2-2-1.

ΣΤΑΡΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (4-2) της Μιοντάλεν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Σπίτεν-Νίσετερ (5′) και Όλντερχαϊμ (7′), προτού μειώσει ο Μπρίνγκακερ στο 11′. Σκόραραν εκ νέου οι Όλντερχαϊμ (71′) και Σπίτεν-Νίσετερ (86′) για το 4-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φογκ στο 90′.

Το 2Χ2 για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησε η Σταμπάεκ μεσοβδόμαδα. Εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία της και την απογοητευτική εκτός έδρας συγκομιδή της Μιοντάλεν, πανηγυρίζοντας τη νίκη που τη διατήρησε εντός της πρώτης εξάδας.

Στις έξι συνολικά εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσε ηττήθηκε μόνο απ’ τη Ράνχαϊμ (3-0) στις 22 Μαΐου, στις υπόλοιπες σημείωσε δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Η Σταμπάεκ έχει απολογισμό 5-3-1 στις εννέα τελευταίες αναμετρήσεις με αντίπαλο την Σταρτ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης: Κράτησε το μηδέν στις έξι, πέτυχε 2+ γκολ στις πέντε.