* Goal/Goal & Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (14/04): Πανεβέζις – Ζαλγκίρις 1-2

* Στο Κύπελλο (06/05): Ζαλγκίρις – Πανεβέζις 2-1

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Τρανσινβέστ. Ο Αντάλ με πέναλτι (20’) έκανε το 0-1 της Ζαλγκίρις, ο Κέντις (53’) πέτυχε το δεύτερο γκολ. Ο Στοκούνας (71’) μείωσε για την Τρανσινβέστ και ο Αντάλ (77’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Άμεση εκδίκηση για τον αποκλεισμό από το Κύπελλο πήρε η Ζαλγκίρις στις 2 του μηνός, αυτή τη φορά επικράτησε της Τρανσινβέστ για να διευρύνει το πρωταθληματικό αήττητο σερί (6-3-0) και να διατηρήσει μία σημαντική απόσταση από τους διώκτες της.

Απείλησε η Ζαλγκίρις πριν αξιοποίησε πέναλτι (0-1) που κέρδισε σε τετ α τετ. Σε μεταβάσεις άγγιξε το δεύτερο γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο δίχως ευκαιρία.

Με κεφαλιά σε κόρνερ διπλασίασε το προβάδισμά της η Ζαλγκίρις, από γκάφα του κίπερ της που παραχώρησε έμμεσο μείωσαν οι γηπεδούχοι, αλλά η πρωτοπόρος βρήκε και τρίτο γκολ με πανομοιότυπο τρόπο, με κεφαλιά σε κόρνερ.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΠΑΝΕΒΕΖΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Σιαουλιάι. Ο Παλάσιος (11’) άνοιξε το σκορ και ο Μπο (74’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ιδανικό το ντεμπούτο του κόουτς Βρέβεν στον πάγκο της Πανεβέζις, τη 2η του Ιούνη επέστρεψε στις νίκες μετά από ένα μήνα για να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας, κρατώντας ανέπαφη εστία σε δεύτερο σερί ματς.

Δίκαιο το αποτέλεσμα, πλασματικό το ότι κράτησε το μηδέν πίσω απέναντι στην Σιαουλιάι. Με εντυπωσιακό βολέ πήρε γρήγορο προβάδισμα στο ματς και λίγο αργότερα είχε γεμάτο δοκάρι σε ανάλογης ποιότητας τελείωμα. Είχε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία πριν κλείσει το ημίχρονο, ενώ η πρώτη καθαρή ευκαιρία της Σιαουλιάι ήρθε στο 67’ (δοκάρι).

Κόντρα στην πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι χτύπησε σε αντεπίθεση η Πανεβέζις για το 2-0 και στο φινάλε χρειάστηκε ξανά το δοκάρι για να μην έχει σασπένς το φινάλε του ματς.