*Παιχνίδι για την Α’ κατηγορία του Nations League. Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται στο Final 4 της διοργάνωσης, ο τελευταίος υποβιβάζεται στη Β’ κατηγορία.

*Στον πρώτο γύρο: Ολλανδία – Πολωνία 2-2

*Με νίκη η Πολωνία “καθαρίζει” την παραμονή στη Λιγκ Α’, σε περίπτωση ισοπαλίας θα αγωνιστεί για δύο αποτελέσματα στην τελευταία αγωνιστική με την Ουαλία. Σε περίπτωση που αποσπάσει το “τρίποντο” και δεν κερδίσει το Βέλγιο, η Ολλανδία θα κατακτήσει την πρωτιά.

*GG & over 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League

ΠΟΛΩΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από το Βέλγιο. Σκόραρε ο Μπατσουαγί στο 16′.

Καμία ελπίδα κατάκτησης της 1ης θέσης του 4ου ομίλου που οδηγεί στο Final-4 του Nations League δεν έχει η Πολωνία, με τους τέσσερις βαθμούς που συγκέντρωσε δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση αυτού. Στις 14 Ιουνίου υποκλίθηκε στο Βέλγιο γνωρίζοντας την ήττα με 1-0, σε μία αναμέτρηση που έδωσε την κατοχή μπάλας στους φιλοξενούμενους (69%).

Δημιούργησε κι αστόχησε σε τρεις μεγάλες ευκαιρίες, ενώ είχε και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο. Η Πολωνία βρίσκεται στο +3 από την ουραγό Ουαλία, στην έδρα της οποίας φιλοξενείται την Κυριακή (25/9). “Όλοι οι ποδοσφαιριστές είναι υγειέστατοι και σε καλή διάθεση, έχουν τεράστιο κίνητρο. Το ρόστερ μας είναι δυνατό”, ανέφερε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Μιχνιέβιτς.

Εθνική Πολωνίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Τσέζνι (Γιουβέντους), Σκορούπσκι (Μπολόνια), Ντραγκόφσκι (Σπέτσια), Ματζέτσκι (Σερκλ Μπριζ) – Αμυντικοί: Γκλικ (Μπενεβέντο), Μπερεζίνσκι (Σαμπντόρια), Μπεντνάρεκ (Άστον Βίλα), Κεντζιόρα (Ντιναμό Κιέβου), Ρέτσα (Σπέτσια), Νταβίντοβιτς (Ελλάς Βερόνα), Γκούμνι (Άουγκσμπουργκ), Κίβιορ (Σπέτσια), Βιετέσκα (Κλερμόν) – Μέσοι: Κριχόβιακ (Αλ Σαμπάμπ), Γκροσίτσκι (Πογκόν), Ζιελίνσκι (Νάπολι), Λινέτι (Τορίνο), Κλιχ (Λιντς), Φρανκόφσκι (Λανς), Σιμάνσκι (Φέγενορντ), Ζαλέφσκι (Ρόμα), Ζουρκόφσκι (Φιορεντίνα), Καμίνσκι (Βόλφσμπουργκ), Λεγκόφσκι (Πογκόν), Πιοτρόφσκι (Λουντογκόρετς), Σκόρας (Λεχ Πόζναν) – Επιθετικοί: Λεβαντόφσκι (Μπαρτσελόνα), Μίλικ (Γιουβέντους), Πιότεκ (Σαλερνιτάνα), Σβιντέρσκι (Σάρλοτ)

ΠΟΛΩΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-2) της Ουαλίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Λανγκ (17′) και Γκάκπο (23′), απάντησαν οι Τζόνσον (26′) και Μπέιλ (90+2′ πεν.). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντεπάι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πιο δύσκολα από ό,τι περίμενε, η Ολλανδία προσπέρασε το εμπόδιο της ουραγού Ουαλίας στο Ρότερνταμ (3-2) χάρη σε γκολ του Ντεπάι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων! Είχε τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση από το ξεκίνημα, λίγο έλειψε να πληρώσει την αναποτελεσματικότητά της (22 ευκαιρίες / επτά στην εστία). Το εν λόγω αποτέλεσμα αύξησε το αήττητο σερί που “τρέχουν” οι “οράνιε” στις 13 αναμετρήσεις (εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες) με τον Λουίς Φαν Γκάαλ στον πάγκο.

Συγκεντρώνοντας δέκα βαθμούς καταλαμβάνουν την 1η θέση του 4ου ομίλου όντας στο +3 από Βέλγιο και +6 από Πολωνία, δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση αυτού. “Συμπεριλάβαμε αρκετούς νέους ποδοσφαιριστές στην αποστολή, αποτελεί μία πρώτης τάξεως ευκαιρία να δείξουν τι αξίζουν. Πρέπει να εκμεταλλευτούμε τον χρόνο που μας δίνεται”, είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Φαν Γκάαλ.

Εθνική Ολλανδίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Σίλεσεν (Ναϊμέγκεν), Φλέκεν (Φράιμπουργκ), Πάσβεερ (Άγιαξ), Νόπερτ (Χέρενφεν) – Αμυντικοί: Τίμπερ (Άγιαξ), Ντε Λιχτ (Μπάγερν Μονάχου), Φαν Ντάικ (Λίβερπουλ), Ακέ (Μαν. Σίτι), Ντε Φράι (Ίντερ), Μαλάσια (Μαν. Γιουνάιτεντ), Μπλιντ (Άγιαξ), Ρενς (Άγιαξ), Ντούμφρις (Ίντερ), Μάρτινς Ίντι (Άλκμααρ) – Μέσοι: Τέιλορ (Άγιαξ), Μπέργκουϊς (Άγιαξ), Κλάασεν (Άγιαξ), Ντε Ρουν (Αταλάντα), Κόοπμαϊνερς (Αταλάντα), Ντε Γιονγκ (Μπαρτσελόνα) – Επιθετικοί: Μπέργκβιν (Άγιαξ), Γκάκπο (Αϊντχόφεν), Ντεπάι (Μπαρτσελόνα), Γιάνσεν (Άντβερπ), Βέγκχορστ (Μπεσίκτας)