*Σούπερ Καπ Ιαπωνίας, το οποίο διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα. Πρόκειται για μονή αναμέτρηση και σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΒΙΣΣΕΛ ΚΟΜΠΕ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με την Ίντερ Μαϊάμι, σε φιλικό προετοιμασίας. Επικράτησε με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι.

Την καλύτερη σεζόν στα 58 χρόνια της ιστορίας έζησε πέρυσι η Βίσσελ Κόμπε, καθώς για πρώτη φορά έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος Ιαπωνίας. Έδειξε αρκετή σταθερότητα σε όλη τη διάρκεια και πανηγύρισε 21 νίκες στις 34 συνολικά αγωνιστικές, τερματίζοντας έτσι στο +7 από τη δεύτερη Γιοκοχάμα Μαρίνος.

Θα παίξει έτσι για δεύτερη φορά στο Σούπερ Καπ της χώρας. Η παρθενική της συμμετοχή ήταν το 2020, ως κυπελλούχος, κατακτώντας παράλληλα τον τίτλο στα πέναλτι 2-3, κόντρα στη Γιοκοχάμα Μαρίνος (3-3 κανονική διάρκεια).

Συνεχίζει κανονικά στην άκρη του πάγκο της ο 46χρονος Τακαγιούκι Γιοσίντα. Στα μεταγραφικά, ξεχωρίζει η απόκτηση του μέσου Γιοσούκε Γιοσίντα από τη Σέλτικ, που πέρυσι αγωνιζόταν ως δανεικός στη Φουκουόκα. Άφησε ελεύθερο τον Ισπανό μέσο Χουάν Μάτα.

Βίσσελ Κόμπε Στατιστικά

*Σκοράρει στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΑΒΑΣΑΚΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Σαντόνγκ, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Έρισον (πεν. 28′) και Μαρσίνιο (33′), για να δεχθεί τη μείωση στο 67ο λεπτό. Βρήκε τρίτο τέρμα στο 79′ με τον Ιενάγκα και έξι λεπτά αργότερα δέχθηκε και πάλι τη μείωση.

Μπορεί να μην έπεισε με την παρουσία της στο περσινό πρωτάθλημα, τερματίζοντας μόλις όγδοη σε αυτό, ωστόσο η Καβασάκι κατάφερε να κατακτήσει το κύπελλο. Έπαιξε στον τελικό με αντίπαλο την Κασίβα, με την οποία έμειναν στο μηδέν σε κανονική διάρκεια και παράταση, για να πάρει τον τίτλο στη “ρώσικη ρουλέτα” με 8-7.

Αυτή θα είναι η πέμπτη φορά που θα παίξει στο Σούπερ Καπ την τελευταία εξαετία, καθώς δεν έδωσε το παρών μόνο το 2020. Δυο φορές πήρε και την κούπα (2019, 2021), κόντρα σε Ουράβα (1-0) και Γκάμπα Οσάκα (3-2), αντίστοιχα.

Η ομάδα του Τόρου Όνικι ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της την περασμένη Τρίτη, όταν και επικράτησε με 2-3 στην έδρα της Σαντόνγκ, στο πρώτο μεταξύ τους για τη φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ. Στα μεταγραφικά, ξεχωρίζει η απόκτηση του 24χρονου Βραζιλιάνου φορ Έρισον από τη Μποταφόγκο.