* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Λεβάντια στα 25 τελευταία μεταξύ τους (18-7-0)!

* Στον 1ο γύρο (28/04): Ταμέκα – Λεβάντια 0-3

ΛΕΒΑΝΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Κουρεσάρε. Ο Γιακόβλεβ (2’) άνοιξε το σκορ και ο Ρούσνουπ (72’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πρόσω ολοταχώς για την κατάκτηση του 11ου πρωταθληματος στην ιστορία της η Λεβάντια, έκανε ποδαρικό στον Ιούνιο με 3η διαδοχική νίκη για να διατηρηθεί στην κορυφή, στο +7 από τους ανταγωνιστές με παιχνίδι λιγότερο.

Την 1η του Ιούνη λύγισε και την Κουρεσάρε στο Ταλίν για να φτάσει στο 18-9-0 το εντός έδρας αήττητο σερί για πρωτάθλημα από τις 23 Οκτωβρίου του 2022.

65 δευτερόλεπτα χρειάστηκε για να συνθέσει μία ποιοτική συνεργασία για το 1-0. Άνοιξε ο ρυθμός μετά το προβάδισμά της, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες (24 σουτ) για να “κλειδώσει” τη νίκη, τελικά το έκανε με κεφαλιά σε κόρνερ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ουσιαστική απειλή δεν δημιούργησαν στο ματς (0.13 xG).

ΛΕΒΑΝΤΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΤΑΜΕΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Ταλίνα Κάλεβ. Στο 12ο λεπτό αποβλήθηκε ο Σβεντόφσκι της Ταλίνα κι εν συνεχεία η Ταμέκα σκόραρε με Τανιμόβο (46’), Βέελμα (56’), Κάλας (59’) και Πέεντο (70’).

Με πάταγο επέστρεψε στις νίκες η Ταμέκα τη 2η του Ιούνη, μετά από 1.5 μήνα και 6 αποτυχημένες απόπειρες (0-2-4), με το κομβικό “τρίποντο” σκαρφάλωσε τρεις θέσεις πήρε απόσταση (+3) από την επικίνδυνη ζώνη.

Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα η αποβολή της Ταλίνα στο 12ο λεπτό για βίαιο πάτημα. Η Ταμέκα πίεσε ασφυκτικά, αλλά ξόδεψε πολλές σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Τελικά βρήκε τη λύση δευτερόλεπτα μετά την σέντρα του δευτέρου μέρους, σε μετάβαση μετά από ατομικό λάθος. Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν και με αριθμητικό πλεονέκτημα στους χώρους έστησε πάρτι μεταβάσεων η Ταμέκα για να πάει ψηλά το σκορ.