18η αγωνιστική

*Η Κασίμα επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Νιγκάτα.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΚΑΣΙΜΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Νάρα Κλαμπ, για το κύπελλο. Πήρε προβάδισμα στο 21′ με τον Τσάβριτς και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση με αυτογκόλ του Γιαμάντα στο 40′, εν τέλει σκόραρε και πάλι στο 53′ με τον Σουζούκι.

Αήττητη παραμένει εδώ και οκτώ αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Κασίμα, με επτά νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ράνκο Πόποβιτς υποδέχθηκε τη Γιοκοχάμα Μαρίνος, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Σε ένα αρκετά ανοιχτό ματς και με εκατέρωθεν ευκαιρίες, μπορεί να βρέθηκε πίσω από νωρίς, ωστόσο έγινε πιο απαιτητική και έφτασε στην ανατροπή, πριν δεχθεί τη μείωση στο φινάλε.

Τέταρτη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνες κόντρα σε Χιροσίμα (1-3 εκτός), Βίσσελ Κόμπε (1-0 εντός) και Σαπόρο (0-3 εκτός), οπότε και για την ώρα είναι μόνη δεύτερη θέση, στο -3 από την κορυφή. Αήττητη σε οκτώ φετινά μπροστά στο κοινό της, με 6/8 νίκες. Μεσοβδόμαδα, επικράτησε με 2-1 της Νάρα Κλαμπ, για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου.

Κασίμα Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΓΚΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 4-4 με την Κιτακιουσού, για το κύπελλο. Προηγήθηκε με τον Κόμι στο 14ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (37′, 42′), εν τέλει έφερε τούμπα το ματς με τους Τανιγκούτσι (45’+3) και Οκουμούρα (53′). Δέχθηκε την ισοφάριση στο 78ο λεπτό και παρότι πήρε εκ νέου τα ηνία με το πέναλτι του Σουζούκι στο 90′, στις καθυστερήσεις είδε την αντίπαλο να ισοφαρίζει και πάλι.

Στο δρόμο των επιτυχιών μπήκε και πάλι η Νιγκάτα, μετά από δυο σερί ήττες στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρικίζο Ματσουχάσι φιλοξενήθηκε από τη Μασίντα Ζέλβια, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3. Μπορεί να μην εντυπωσίασε με την εμφάνιση της στον αγωνιστικό χώρο, όμως εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις φάσεις που της παρουσιάστηκαν και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Αποτέλεσμα που τη φέρνει στην 15η θέση της κατάταξης, ανοίγοντας στους πέντε τη διαφορά της από την τελευταία τριάδα, που οδηγεί σε υποβιβασμό. Επικράτησε μια φορά στα οκτώ πιο πρόσφατα εντός της (1-3-4). Έκτοτε ακολούθησαν δυο προκρίσεις, αρχικά στο Λιγκ Καπ επί της Β-Βάρεν Ναγκασάκι (2-1 εντός, 1-1 εκτός) και εν συνεχεία στο κύπελλο κόντρα στη Κιτακιουσού (4-4, πεν 3-1).