9η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΡΕΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Λαντσκρόνα, για το πρωτάθλημα.

Αήττητο σερί πέντε αγώνων για την Έρεμπρο στο πρωτάθλημα, με τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστιαν Γέρντλερ φιλοξενήθηκε από τη Λαντσκρόνα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Δεν έπεισε με την εμφάνιση της, περιορίστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο, όμως άντεξε στην πίεση και απέφυγε τα χειρότερα.

Αυτό ήταν και το πρώτο φετινό ματς που διατηρεί ανέπαφη την εστία της. Είναι στους έντεκα βαθμούς και μοιράζεται τη 10η θέση με τη Χέλσινγκμποργκ. Επικράτησε και στα τρία πιο πρόσφατα εντός της. Εξέτισε την τιμωρία του ο μέσος Βαλγκέιρ Βαλγκέιρσον.

Έρεμπρο Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΥΤΣΙΚΤΕΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Έστερ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 57ο λεπτό με τον Σκόγκλουντ, για να δεχθεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Αήττητη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε η Ούτσικτενς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπόσκο Όροβιτς υποδέχθηκε την Έστερ, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, επέστρεψε πιο φουριόζα από τα αποδυτήρια και πήρε γρήγορα το προβάδισμα. Κάπου εκεί όμως έδωσε αρκετούς χώρους στην αντίπαλο, δέχθηκε πίεση και εν τέλει την ισοφάριση στο φινάλε.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εκτός 2-2 με την Τρέλεμποργκ, οπότε και με 13 βαθμούς βρίσκεται στην πέμπτη θέση της κατάταξης και στο -5 από την κορυφή. Πήρε ένα διπλό στις τέσσερις φετινές εξόδους της (1-2-1). Συμπλήρωσε κάρτες ο Ρόντεμπλαντ Λόουι, επιστρέφει στην αποστολή ο μέσος Ραντέλοβιτς, που εξέτισε.