*33η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Αλ Τάι – Αλ Χιλάλ 1-2

*Τέσσερα σερί over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΧΙΛΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Χιλάλ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Αλ Νασρ, ισοφαρίζοντας με πέναλτι του Μίτροβιτς στις καθυστερήσεις και ενώ είχε βρεθεί να χάνει από τέρμα του Οτάβιο μόλις στο πρώτο λεπτό.

Η Αλ Χιλάλ απέφυγε την πρώτη ήττα του πρωταθλήματος με ισοφάριση στις καθυστερήσεις σε 1-1 εκτός έδρας κόντρα στη δυνατή της αντίπαλο φέτος, την Αλ Νασρ. Αποτέλεσμα που της εξασφαλίζει το αήττητο πρωτάθλημα, εκτός αν “αυτοκτονήσει”. Κάτι δύσκολο, δεδομένου πώς σε 32 αγωνιστικές έφερε μόνο τρεις ισοπαλίες φέτος!

Η ομάδα του Ζόρζε Ζίσους, που έδωσε ένα “σκασμό” λεφτά στον Νεϊμάρ, τα κατάφερε χωρίς αυτόν, λόγω του τραυματισμού που υπέστη, καταρρίπτοντας το ένα ρεκόρ μετά το άλλο!

Καταρχάς είναι παγκοσμίως η ομάδα με το μεγαλύτερο σερί νικών και αν εξαιρεθεί η μία και μοναδική της ήττα στους 44 τελευταίους αγώνες, έχει 42/44 νίκες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Στο πρωτάθλημα έβαλε τα περισσότερα γκολ στην ιστορία του θεσμού, έχει την καλύτερη επίθεση και την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας.
Κατέκτησε και το Σούπερ Καπ, ενώ θα διεκδικήσει άλλον ΄και στον τελικό του κυπέλλου την ερχόμενη εβδομάδα.

Αλ Χιλάλ Στατιστικά

*18/22 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*17/22 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΑΛ ΤΑΪ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Τάι κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Αλ Φατέχ, αν και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Τζανίνι μόλις στο τέταρτο λεπτό. Ισοφάρισε νωρίς, με τον Μπάουερ στο 12’ και στο 57’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε, σκοράροντας δύο γκολ στα τελευταία λεπτά με τον Μενσά (83’, 90’).

Η Αλ Τάι κατάφερε να κερδίσει με 3-1 εντός έδρας την Αλ Φατέχ, και η τρίτη της μόλις νίκη στους 17 τελευταίους αγώνες, ίσως αποδειχθεί καθοριστική!

Σε πρώτη φάση, κατάφερε να βγει εκτός ζώνης υποβιβασμού, αν και είναι σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από αυτήν.

Συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή της, τα πράγματα δεν έγιναν ευκολότερα, απλά μπαίνει σε αυτές τις δύο τελευταίες αγωνιστικές από πλεονεκτική θέση.