*33η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Αλ Σαμπάμπ – Αλ Ετιφάκ 0-0

*Η Αλ Ετιφάκ είναι αήττητη στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτή την έδρα.

ΑΛ ΕΤΙΦΑΚ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ετιφάκ έφερε 1-1 εντός έδρας με την Αλ Ακχντούντ, παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 16ο λεπτό! Και παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Αλ Ζουμπαϊντί στο 48’, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Νταουράν στο 86ο λεπτό.

H Αλ Ετιφάκ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την Αλ Ακχντούντ, αποτέλεσμα που μπορεί να θεωρηθεί θετικό, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι. Κυρίως επειδή έπαιξε για περίπου ολόκληρο τον αγώνα με παίκτη λιγότερο!

Αυτή ήταν η πέμπτη ισοπαλία της στους εννιά τελευταίους αγώνες που έχει από δύο νίκες και ήττες. Και στο γήπεδό της δεν κερδίζει εδώ και τρία παιχνίδια, με δύο ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Με το τελευταίο αποτέλεσμα έχει πάλι περισσότερες ισοπαλίες από νίκες, άλλωστε έχει τα πιο πολλά Χ στην κατηγορία, μαζί με την ουραγό Αλ Χαζμ.

Παρόλα αυτά η πορεία της, δεδομένης της επένδυσης που έκανε, είναι μέτρια προς κακή, αν και ο Τζέραρντ παραμένει στον πάγκο και ανανεώθηκε και το συμβόλαιο του.

Βρίσκεται σταθερά στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με την πέμπτη να αποτελεί πλέον το “ταβάνι” της, αν και δύσκολα θα την φτάσει και αυτήν.

Αλ Ετιφάκ Στατιστικά

*13/17 under 2,5 εντός έδρας

*10/17 G/G εντός έδρας

ΑΛ ΣΑΜΠΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Σαμπάμπ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Αλ Τααβόν, με ένα πέναλτι του Ζοάο Πέδρο στο 52ο λεπτό.

Η Αλ Σαμπάμπ έχασε ξανά, δεύτερη συνεχόμενη ήττα, έπειτα από τρεις σερί νίκες, τέσσερις στα πέντε τελευταία παιχνίδια που ήταν αήττητη, με 1-0 εκτός έδρας από την Αλ Τααβόν. Κατάσταση “πρωτόγνωρη” για τον νέο Πορτογάλο προπονητή της, Βίτορ Περέιρα, που την έχει βελτιώσει από τότε που ανέλαβε στον πάγκο της.

Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα της εκτός έδρας έπειτα από πέντε αγώνες, με τρεις νίκες σε αυτό το διάστημα.

Έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία, μένει να φανεί η θέση που θα καταλάβει στο τέλος της σεζόν για το βαθμολογικό πίνακα. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και βαθμολογικά αδιάφορη.