*33η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Αλ Γουέχντα – Αλ Ακχντούντ 2-0

*3/3 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΑΚΧΝΤΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ακχντούντ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Αλ Ετιφάκ, αν και έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 16ο λεπτό! Και παρόλο που προηγήθηκε με τέρμα του Αλ Ζουμπαϊντί στο 48’, δεν άντεξε ως το τέλος και ισοφαρίστηκε από τον Νταουράν στο 86ο λεπτό.

Η Αλ Ακχντούντ δεν κατάφερε να κερδίσει την Αλ Ετιφάκ, φέρνοντας τελικά 1-1 εκτός έδρας, αν και προηγήθηκε και ισοφαρίστηκε προς τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Όλα αυτά όμως, παίζοντας με παίκτη περισσότερο για σχεδόν όλο το παιχνίδι. Κάτι που σημαίνει πώς μάλλον έχασε τεράστια ευκαιρία να βγει εκτός ζώνης υποβιβασμού.

Στα 12 τελευταία παιχνίδια της έχει κερδίσει μόλις ένα, έχοντας οκτώ ήττες και ο αρχικός ενθουσιασμός από την αλλαγή προπονητή έχει περιοριστεί έντονα. Τουλάχιστον αυτή τη νίκη την πήρε στο γήπεδό της, έχοντας όμως και τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία παιχνίδια εκεί.

Αυτή τη στιγμή είναι στο -2 από μία θέση παραμονής, έχοντας ακόμη ελπίδες να σωθεί, οι οποίες θα αυξηθούν αισθητά, αν κερδίσει απόψε.

Αλ Ακχντούντ Στατιστικά

*11/13 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*10/16 over 2,5 εντός έδρας

ΑΛ ΓΟΥΕΧΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Γουέχντα έχασε 0–1 εντός έδρας από την Αλ Ραέντ, με ένα τέρμα του Ελ Μπαρκαουί στο 86ο λεπτό.

Η Αλ Γουέχντα ηττήθηκε 0-1 εντός έδρας από την Αλ Ραέντ, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξενοιάξει όσον αφορά στο θέμα της παραμονής!

Αυτή ήταν η ένατη ήττα της στους 15 τελευταίους αγώνες που έχει μόνο δύο νίκες, αμφότερες μακριά από την έδρα της, κερδίζοντας μάλιστα και τον πιο πρόσφατο αγώνα της εκτός έδρας! Ουσιαστικά θέλει έναν μόνο βαθμό να μείνει στην κατηγορία, μπορεί να τα καταφέρει και με δύο ήττες, υπό προϋποθέσεις.

Κάτι πάρα πολύ σημαντικό, δεδομένων των πολλών οικονομικών προβλημάτων της ομάδας, ειδικά με τη συμμετοχή της και στο Σούπερ Καπ.