*Με n/g ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Λανς μετράει 4 συνεχόμενες νίκες απέναντι στην Τρουά, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΤΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας συντριβή με 5-1 από τη Λιλ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παρουσιάστηκε ανταγωνιστική για ένα μικρό χρονικό διάστημα στο 1ο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 16ο λεπτό και να κυριαρχούν στη συνέχεια. Δέχτηκε ακόμη δύο γκολ σε κρίσιμα χρονικά σημεία (45+1′, 47′), με το υπόλοιπο παιχνίδι να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 στο λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, με το τελικό 5-1 να διαμορφώνεται χάρη σε δύο γκολ στο 75ο και το 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σε δύσκολη θέση μετά τη βαριά ήττα της περασμένης αγωνιστικής ο κόουτς Κισνόρμπο, με την ομάδα του να μετράει τρεις συνεχόμενες ήττες σε πρωτάθλημα και κύπελλο και έχοντας δεχτεί 9 γκολ στο διάστημα αυτό. Βρίσκεται στη 14η θέση της βαθμολογίας, στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη 17η Μπρεστ. Μπορεί να διαθέτει μία από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας, με 40 γκολ παθητικό σε 19 αγώνες, αλλά η επιθετική της συγκομιδή (1.6 γκολ μ.ό./αγώνα)είναι αυτή που την κρατάει οριακά μακριά από τις τελευταίες θέσεις της Ligue 1. Δεν έχει νίκη στα τελευταία 7 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-6-1), με τα πέντε από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.

Τιμωρημένος ο Ριπάρ. Μακροχρόνια τραυματίας ο Ραμί.

ΤΡΟΥΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Με Χ ολοκληρώθηκαν τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-3 απέναντι στην Μπρεστ, για τη φάση των “32” του κυπέλλου. Προηγήθηκε με το καλημέρα του παιχνιδιού (0-1 στο 9′), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να φέρνουν ξανά το παιχνίδι στα ίσα δέκα λεπτά αργότερα. Ωστόσο, η Λανς ήταν εξαιρετικά αποτελεσματική στο 1ο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με την ολοκλήρωση του (1-3 στο 37′). Υποχώρησε στο β’ μέρος, η Μπρεστ δημιούργησε πληθώρα ευκαιριών, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά και το 1-3 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Για το πρωτάθλημα, πήρε εντός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στην Οσέρ, την περασμένη αγωνιστική. Δυσκολεύτηκε να κάμψει την ανίσταση των φιλοξενούμενων και χρειάστηκε ένα εύστοχο πέναλτι του Φρανκόφσκι (59′)για να πάρει τη νίκη. Συνεχίζει τη φετινή εντυπωσιακή της πορεία και “τρέχει” σερί έντεκα αγώνων χωρίς ήττα (9-2-0), σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, στο -3 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν. “Όπλο” της η άμυνα, έχοντας δεχτεί μόλις 13 γκολ σε 19 αγωνιστικές. Η μοναδική της ήττα στο πρωτάθλημα έχει έρθει μακριά από το γήπεδο της (3-5-1), ενώ τα 6 από τα 9 εκτός έδρας παιχνίδια της ολοκληρώθηκαν με under2.5 γκολ.

Τραυματίες οι Καμπό, Μπούκσα και Φαρινές.