36η αγωνιστική

*Μετρούν 5 σερί παιχνίδια με goal/goal μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν έχει υποστεί ήττα από την Εσπανιόλ στα πρόσφατα 5 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Ατλέτικο Μαδρίτης – Εσπανιόλ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 1-2 εκτός έδρας, επί της Ράγιο Βαγεκάνο, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 23’ ο Νταρδέρ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 42’ ο Ραούλ ντε Τομάς ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι για το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 59’ ο Νίκο Μελαμέδ σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην Εσπανιόλ.

Η Εσπανιόλ πανηγύρισε μια πολύ σπουδαία νίκη στο πρωτάθλημα, της δίνει ώθηση για το φινάλε της μάχης της παραμονής στην κατηγορία. Πέρασε νικηφόρα από το “Βαγέκας”, στο παιχνίδι εναντίον της Ράγιο Βαγεκάνο (1-2) και διατήρησε μικρή διαφορά από τη σωτηρία. “Δεν έχουμε πετύχει τίποτα, όμως είμαστε λίγο πιο κοντά στο στόχο”, δήλωσε ο προπονητής των “Περικίτος”. Έτσι, έβγαλαν αντίδραση ύστερα από δύο απανωτές ήττες, η μία ήταν εντός έδρας στο καταλανικό ντέρμπι με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα με σκορ 2-4.

Δύο νίκες και τρεις ήττες στα πρόσφατα πέντε ματς για το συγκρότημα του Λουίς Γκαρθία. Δεν έχει και ιδιαίτερα εύκολο πρόγραμμα στα προσεχή ματς, αφού παίζει με Ατλέτικο Μαδρίτης, μεταξύ άλλων, έως το φινάλε του πρωταθλήματος, αλλά και Βαλένθια, Αλμερία, οι οποίες είναι στη μάχη της παραμονής. Όσον αφορά την αποστολή, δεν είναι διαθέσιμος οι Χοσέ Γκραχέρα, Ντάνι Γκόμεθ και Ρουμπέν Σάντσεθ καθώς δεν έχουν ξεπεράσει ακόμα τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζουν. Από την άλλη, αποθεραπεύτηκε ο Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ.

Εσπανιόλ Στατιστικά

*8/10 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*8/10 παιχνίδια τελευταία με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 13/17 ματς εντός έδρας

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 3-0 εντός έδρας, επί της Οσασούνα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 44’ ο Καράσκο σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 62’ ο Σαούλ πέτυχε δεύτερο τέρμα για την Ατλέτικο και στο 82’ ο Κορέα σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έβγαλε αντίδραση με την εύκολη σχετικά επικράτησή της εναντίον της Οσασούνα (3-0), εντός έδρας. Έτσι, ανέκτησε τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, εκμεταλλευόμενη τη νέα γκέλα της Ρεάλ, στο παιχνίδι με τη Βαλένθια. Τέταρτη νίκη σε διάστημα πέντε αγώνων για το συγκρότημα του Τσόλο Σιμεόνε, μοναδική αποτυχία αποτελεί η ήττα-σοκ στην έδρα της υποβιβασμένης Έλτσε με σκορ 1-0, παρότι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα.

Οι “Κολτσονέρος” κλείνουν τη σεζόν με τις αναμετρήσεις απέναντι σε Ρεάλ Σοσιεδάδ και Βιγιαρεάλ. “Ελπίζω να ξεκινήσουμε την επόμενη αγωνιστική περίοδο, ακριβώς όπως ολοκληρώνουμε την τρέχουσα”, δήλωσε ο αμυντικός Μάριο Ερμόσο. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι ακόμα εκτός δράσης ο βασικός τερματοφύλακας Γιαν Όμπλακ καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και ο χρόνος της επανόδου του αποτελεί ερωτηματικό. Επίσης, εκτός έμειναν οι Μάρκος Γιορέντε, Στέφαν Σάβιτς και Ρεϊνίλντο Μαντάβα, Μέμφις Ντεπάι, Τομά Λεμάρ και Άλβαρο Μοράτα.