20η αγωνιστική

*Αήττητη η Παρί Σεν Ζερμέν στα 13 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Στρασμπούργκ, μετρώντας εννέα νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Παρί Σεν Ζερμέν – Στρασμπούργκ 3-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 34′ με τον Σαχί, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 52ο λεπτό.

Αήττητο σερί έξι αγώνων για τη Στρασμπούργκ στο πρωτάθλημα, έχοντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά φιλοξενήθηκε από την Κλερμόν, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Ούσα ανώτερη στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας και να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της. Ωστόσο, δεν είχε ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Προσπάθησε να κάνει περισσότερο συντήρηση στο ματς και ήταν αρκετά παθητική, δέχθηκε την ισοφάριση στα πρώτα λεπτά και πέρασε δύσκολα στην πορεία. “Καρδιοχτύπησε” στο φινάλε, αλλά το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων ακυρώθηκε από τον VAR για οφσάιντ.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εκτός 1-1 με τη Μαρσέιγ, οπότε και είναι σταθερά στη μέσα της κατάταξης, σε ισοβαθμία με τη Ρεν. Ηττήθηκε δυο φορές στα εννέα φετινά εντός της (4-3-2), έχοντας επικρατήσει ωστόσο και στα δυο πιο πρόσφατα εξ αυτών. Την ερχόμενη Τετάρτη (07/02), θα υποδεχθεί τη Χάβρη για τους “16” του κυπέλλου.

Και τυπικά κάτοικος Μόσχας έγινε ο Γκερζίνο Νιαμσί, καθώς η Στρασμπούργκ αποδέχθηκε την πρόταση της Λοκομοτίβ για την παραχώρηση του. Επιπλέον, πούλησε στη Νότιγχαμ Φόρεστ τον Βέλγο πορτιέρο Ματς Σελς. Ήρθε σε συμφωνία με την Τσέλσι και απέκτησε δανεικό τον Βραζιλιάνο αμυντικό μέσο Αντρέι Σάντος, μέχρι το φινάλε της σεζόν, ενώ ανακοίνωσε και τον πορτιέρο Ματιέ Ντρεγιέ από τη Σεντ Ετιέν.

Στρασμπούργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Παρότι πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Ασένσιο (38′) και Κολό Μουανί (45′), στην πορεία δέχθηκε την ισοφάριση (55′, 80′). Έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, όταν και αποβλήθηκε ο Μπαρκολά.

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Παρί Σεν Ζερμέν έρχεται από αήττητο σερί 14 αγώνων στο πρωτάθλημα, με έντεκα νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε υποδέχθηκε τη Μπρεστ, με την οποία έμεινε στο 2-2.

Μπορεί να μην ικανοποίησε με την εικόνα της, ωστόσο ευτύχησε να πάρει σαφές προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα, κυρίως χάρη σε προσωπικές ενέργειες ορισμένων παικτών της. Με την επιστροφή όμως από τα αποδυτήρια προβλημάτισε, καθώς για ακόμη μια φορά είχε αρκετά αμυντικά προβλήματα και το “πλήρωσε” με ισοφάριση. Επιπλέον, έμεινε και με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες επί των Μετς (3-1 εντός) και Λανς (0-2 εκτός), ωστόσο παραμένει μόνη πρώτη και με διαφορά ασφαλείας από τη δεύτερη Νις (+6). Παραμένει αλώβητη σε εννέα εξόδους στη φετινή διοργάνωση, έχοντας έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες σε αυτές. Την ερχόμενη Τετάρτη (07/02), θα υποδεχθεί τη Μπρεστ για τους “16” του κυπέλλου.

Παραχώρησε δανεικό στην Άιντραχτ Φρανκούρτης τον φορ Ούγκο Εκιτικέ, καθώς δεν ήταν στα πλάνα του προπονητή του, ενώ έδωσε στη Γουλβς δανεικό το νεαρό μέσο Νοά Λεμινά.