9η αγωνιστική

*Αήττητη η Λιλ σε επτά εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο τη Μπρεστ, επικρατώντας στα 5/7.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λανς, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Αντρέ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 70′.

Αήττητη για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε η Λιλ, μετά και το διπλό που πανηγύρισε στην έδρα της Χάβρη (0-2). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα φιλοξενήθηκε από τη Λανς, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Μπήκε πιο μουδιασμένα και είδε τον πορτιέρο Σεβαλιέ να αρνείται γκολ των γηπεδούχων στο ξεκίνημα. Σταδιακά άρχισε να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και κόντρα στη ροή ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα, στο φινάλε του ημιχρόνου. Ο ρυθμός έπεσε με την ίδια να προσπαθεί να κρατήσει τα ηνία και να κάνει διαχείριση του χρόνου. Παρόλα αυτά, δεν άντεξε μέχρι τέλους, καθώς δέχθηκε την ισοφάριση προς το φινάλε, με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους δώδεκα συνολικά συνολικά μετά από τις οκτώ πρώτες στροφές του πρωταθλήματος. Σε τρία εντός για φέτος, μετράει κατά σειρά δυο νίκες και μια ήττα. Την ερχόμενη Πέμπτη (26/10), θα υποδεχθεί τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων στο Κόνφερενς Λιγκ.

Τα έβαλε με τους εκάστοτε αρμόδιους ο κόουτς Φονσέκα για την ακαταλληλότητα των αγωνιστικών χώρων, από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ράγκμπι. “Είναι κάποια πράγματα που είναι δύσκολο να καταλάβω. Κάνουμε την τέλεια οργάνωση για το Παγκόσμιο στο ράγκμπι. Αλλά θα πρέπει να ανησυχούμε και για το ποδόσφαιρο. Ο αγωνιστικός χώρος στο γήπεδο μας είναι κατεστραμμένος. Δε μπορούμε να παίξουμε σωστά σε αυτό το γήπεδο και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τον αλλάζουμε”, δήλωσε μεταξύ άλλων.

Λιλ Στατιστικά

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τουλούζ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 27ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με τον Σατριάνο.

Αήττητη παραμένει εδώ και πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος η Μπρεστ, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά υποδέχθηκε την Τουλούζ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Προβλημάτισε αρκετά με την εικόνα της και βρέθηκε πίσω στα μέσα στο ημιχρόνου, στο οποίο κινήθηκε αρκετά στη μετριότητα και δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλο της. Σαφώς καλύτερη μετά και την επιστροφή από τα αποδυτήρια, όσο περνούσε η ώρα έβρισκε όλο και περισσότερους χώρους και λυτρώθηκε στο φινάλε, εκμεταλλευόμενη μια ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της ισοπαλία, μετά και από το εκτός 0-0 με τη Νις, δεχόμενη παράλληλα το δεύτερο τέρμα στα πέντε τελευταία ματς που έχει δώσει. Φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ενώ σε περίπτωση νίκης σήμερα, θα “πιάσε” και πάλι την Παρί Σεν Ζερμέν.

“Θυμόμαστε πολύ καλά το περσινό παιχνίδι, ειδικά τον κίνδυνο που είχαμε στις στημένες φάσεις. Ξέρουμε τις δυνατότητες της Λιλ, θα δούμε και την κατάσταση που θα είναι ο αγωνιστικός χώρος από τα παιχνίδια ράγκμπι. Παρά τις απουσίες, έχουμε τη φιλοδοξία να κρατήσουμε στο ίδιο επίπεδο την ομάδα. Όλοι οι παίκτες έχουν κίνητρο και ξέρουν το ρόλο τους. Όλοι είναι σημαντικοί στη σεζόν”, δήλωσε ο κόουτς Ρουά.

Στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν και πάλι οι Αντριέν Λεμπό και Αξέλ Σαμπλάν, αμφότεροι είναι κανονικά στην αποστολή, σε αντίθεση με τους δυο τιμωρημένους Λιλιάν Μπρασιέ και Μαντί Καμαρά.