* Εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική

* No Goal τα 9/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Στον 1ο γύρο (17/12): Λέγκια – Κρακόβια 2-0

ΚΡΑΚΟΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Λέγκια. Ο Κουν (46’) άνοιξε το σκορ και ο Κράμερ με πέναλτι (86’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Νέα αναιμική εμφάνιση από την απογοητευτική ομάδα του Ζιελίνσκι, έφτασε τα 9 παιχνίδια δίχως νίκη (0-5-4) στην Ekstraklasa και διατηρήθηκε εντός επικίνδυνης ζώνης, πολύ μακριά από τις πραγματικές της δυνατότητες.

Με πολύ συντηρητικό πλάνο παρατάχθηκε την Κυριακή στη Βαρσοβία και αυτό απέδωσε για ένα ημίχρονο, αναγκάζοντας τη Λέγκια σε μία φλύαρη κατοχή (70%). 31 δευτερόλεπτα μετά την ανάπαυλα όμως η λάθος έξοδος του κίπερ της οδήγησε στο προβάδισμα των γηπεδούχων και δεν υπήρξε αντίδραση από πλευράς Κρακόβια. Από χέρι του πολύπειρου στόπερ Γκλικ καταλογίστηκε το πέναλτι που “τέλειωσε” την αναμέτρηση.

Δικαιολογείται η ήττα στη Βαρσοβία, αλλά το 0-5-3 σερί που τρέχει στα εντός έδρας δεν δικαιολογείται. Ειδικά με τον τρόπο που έχασε 4 βαθμούς στα δύο τελευταία, παρότι προηγήθηκε απέναντι σε ομάδες κατώτερου ποιοτικού επιπέδου.

Σε πένθιμο κλίμα ο σύλλογος, καθώς την Κυριακή πέθανε ο πρόεδρος Φιλίπιακ. Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα η προετοιμασία της ομάδας.

ΚΡΑΚΟΒΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΕΓΚΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Κρακόβια. Ο Κουν (46’) άνοιξε το σκορ και ο Κράμερ με πέναλτι (86’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Για πρώτη φορά από 1+ μήνα πετυχαίνει back to back νίκες η “λεγεώνα” και αυτή την φορά το έκανε με πειστικό τρόπο, δείχνοντας ότι βγήκε από την αγωνιστική κρίση του προηγούμενου διμήνου.

Όπως και την Πέμπτη στο 2-0 επί της AZ, που σήμανε την πρόκριση στα νοκ άουτ του Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μόλντε, έτσι και την Κυριακή η ομάδα του Ρούνιαϊτς είχε τον έλεγχο του αγώνα κι εξάλειψε τις αντίπαλες απειλές.

Απέναντι στην Κρακόβια ξόδεψε το πρώτο ημίχρονο με ανούσια κυκλοφορία (70% κατοχή), αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντίπαλου κίπερ για να πάρει προβάδισμα και να μην κοιτάξει πίσω. Είχε τις στιγμές της να “καθαρίσει” τη νίκη νωρίτερα από το πέναλτι που κέρδισε σε χέρι του αντίπαλου αρχηγού.

“Ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι και κάναμε μεγάλη προσπάθεια σε αυτό το ματς. Παίξαμε πολύ σταθερά απέναντι σε μια καλή ομάδα. Είμαι ευχαριστημένος τόσο από τη νίκη όσο και από το επίπεδο απόδοσης που παρουσιάσαμε.” δήλωσε χαμογελαστός ο κόουτς Ρούνιαϊτς.

Εξέτισαν τιμωρία οι βασικοί Ριμπέιρο (στόπερ), Ελίτιμ (αμ. χαφ) κι επιστρέφουν, αντιθέτως συμπλήρωσαν κάρτες o νευραλγικός Σλιζ (μέσος) που έχει τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής στην σεζόν και ο Κράμερ (φορ) που αντικατέστησε τον τραυματία στα τελευταία ματς Πέκχαρτ. Αμφίβολο το να επιστρέψει ο τελευταίος.