*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/3 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/3 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μπλάκπουλ-Λέιτον Όριεντ 0-0.

ΛΕΙΤΟΝ ΟΡΙΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Όξφορντ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Γκούντραμ στο 20’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ο’ Νέιλ στο 51’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μονκούρ στο 77’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Λέιτον Όριεντ. Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη πίεσε έντονα και κατάφερε να το ανατρέψει με σχετική άνεση.

Με ανεβασμένη ψυχολογία έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, ύστερα από τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής, αλλά και τον τρόπο με τον οποίο αυτή ήρθε. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, παραμένει μαχητική και άκρως επικίνδυνη κόντρα σε κάθε αντίπαλο, όμως είναι παράλληλα και τρομερά επιρρεπής στα μετόπισθεν.

Λέιτον Όριεντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπόλτον με σκορ 4-1, στα πλαίσια της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Τόμασον στο 9’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μπίσλεϊ στο 16’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Εκπιτέτα στο 27’. Το 3-1 πέτυχε ο Μπίσλεϊ με πέναλτι στο 68’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκάμπριελ στο 84’.

Εξαιρετική εμφάνιση και σημαντικό τρίποντο για τη Μπλάκπουλ. Μπορεί να έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, όμως η συνέχεια ήταν με το μέρος της, αφού δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, πίεσε έντονα και κατάφερε να το ανατρέψει πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη δεν μείωσε το ρυθμό της, σκοράροντας ακόμα δύο φορές.

Να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει δημιουργήσει στο πρωτάθλημα είναι ο στόχος της, μειώνοντας ακόμα περισσότερο την απόστασή της από την εξάδα. Συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα στις περισσότερες αναμετρήσεις της, ακόμα και μακριά από το γήπεδό της, όμως κάθε άλλο παρά άτρωτη είναι, αφού είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε γκολ.