*19η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: ΑΕΚ – Ατρόμητος 2-1.

*Η ΑΕΚ κέρδισε τα 11/12 τελευταία ματς κόντρα στον Ατρόμητο ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*NG στα 10/13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eντός έδρας επικράτηση 4-0 επί της ΑΕΛ για το Κύπελλο. Το 1-0 ο Τριμμάτης στο 39’, το 2-0 έκανε με πέναλτι ο Αντζιέλσκι στο 50’ με πέναλτι. Με δέκα παίκτες απ’ το 56’ η ΑΕΛ, το 3-0 ήρθε στο 84’ απ’ τον Τσακμάκη, το τελικό 4-0 έκανε ο Βέργος στις καθυστερήσεις.

Σαρωτικός μεσοβδόμαδα στη ρεβάνς Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΛ, πήρε εμφατική νίκη-πρόκριση για τα ημιτελικά. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 1-0, ο αντίπαλος είχε παράπονα για τη διαιτησία, το 2-0 στο 50’ έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Ατρομήτου, τα πάντα τελείωσαν στο 56’ με την αποβολή του Παπαγεωργίου. Άνετος ο Ατρόμητος μέχρι το φινάλε, σκόραρε άλλες δύο φορές και έφτασε στο 4-0.

Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με τον ΟΦΗ, σε ματς που δεν είχε καλή απόδοση, αλλά έδειξε ότι αρνείται να χάσει. Κάκιστη η εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο, οι Κρητικοί έβγαλαν αρκετές ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον Μπάκιτς, μεταξύ αυτών είχαν και δοκάρι. Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος, ωστόσο ο ΟΦΗ παρέμεινε πιο επιθετικός, δικαιώθηκε στο 81’ με το γκολ του Λαμπρόπουλου. Ο Ατρόμητος ανέβασε στροφές, πίεσε πολύ και αφού απείλησε με τον Βαλένσια, τελικά βρήκε το 1-1 στις καθυστερήσεις.

Δέκατη σερί αγωνιστική που δε χάνει η ομάδα του Ίλιτς, όλες μ’ αυτόν στον πάγκο (5-5-0). Με 23 πόντους ο Ατρόμητος είναι 8ος στη βαθμολογία, στο -3 απ’ την εξάδα, στο -7 απ’ τον πέμπτο Άρη. Επιστρέφει ο Ρομπάιγ (Μέσος, 13,4).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 8/14 Over 2.5 στο πρωτάθλημα.

*Έρχεται από 12/19 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας αποκλεισμός στα πέναλτι (4-2) κόντρα στον Άρη για το Κύπελλο. Το 0-1 ο Γκατσίνοβιτς στο 45’, ισοφάρισε ο Μορόν στο 58’, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι.

Προσέγγισε με σοβαρότητα την εκτός έδρας ρεβάνς με τον Άρη για το Κύπελλο, ωστόσο το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο της δεν ήταν αρκετό για να της φέρει την πρόκριση. Προηγήθηκε μόνο 1-0 μετά τα πρώτα 45 λεπτά, είχε καθαρές φάσεις για πιο ευρύ προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε με άμεση ισοφάριση (δέχτηκε ξανά γκολ από στατική φάση η ομάδα του Αλμέιδα), η ΑΕΚ συνέχισε να είναι κυριαρχική, αλλά χωρίς πλέον να απειλεί. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί πλέον οι παίκτες είχαν κουραστεί πολύ, στα πέναλτι ο Κουέστα έκανε δύο αποκρούσεις στις εκτελέσεις των Βίντα και Πόνσε, ο Άρης έχασε μόνο ένα χτύπημα και πήρε την πρόκριση.

“Μας πόνεσε ο αποκλεισμός, θέλουμε πάντα να είμαστε ανταγωνιστικοί, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο και η ζωή. Έχοντας ξεκάθαρα όλα αυτά, ξέρουμε μέχρι που θέλουμε να φτάσουμε. Θα βάλουμε όλη μας την ενέργεια ως το τελευταίο δευτερόλεπτο του πρωταθλήματος”, είπε ο κόουτς Αλμέιδα, που καλείται να διαχειριστεί την πρώτη ουσιαστική αποτυχία του στην εν Ελλάδα καριέρα του, μιας και πέρυσι πήρε το νταμπλ.

Η ομάδα του δεν πατά καλά, την περασμένη εβδομάδα σώθηκε στις καθυστερήσεις κόντρα στον Παναθηναϊκό, έκανε μέτρια εμφάνιση. Προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα, οι πράσινοι είχαν καλύτερο σχέδιο και έβγαζαν περισσότερα θετικά στοιχεία στο χορτάρι. Ισοφάρισαν άμεσα με τον Γεντβάι, ήταν πιο απειλητικοί και στο δεύτερο μέρος, έκαναν την ανατροπή στο 66’ από στατική φάση. Η ΑΕΚ πήρε αρκετές βοήθειες στο τελευταίο 15λεπτο απ’ τις αλλαγές της, έκλεισε τον Παναθηναϊκό στα καρέ του, έβγαλε φάσεις, ισοφάρισε με πέναλτι και είχε τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή!

Η ΑΕΚ διεύρυνε το εν Ελλάδι αήττητο σερί της στα 14 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (8-6-0), ανέβηκε στους 39 πόντους και είναι τρίτη, στο +4 απ’ τον Ολυμπιακό και στο -2 από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό. Ξανά εκτός ο Λιβάι Γκαρσία, τιμωρημένοι οι Μάνταλος και Σιμάνσκι, διαθέσιμοι οι Κάλενς και Ελίασον.