24η αγωνιστική

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ομόνοια – Ολυμπιακός Λευκωσίας 4-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ανόρθωσης, για το κύπελλο. Προηγήθηκε στο 34′ με τον Χαραλάμπους και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου με πέναλτι, εν τέλει βρήκε και δεύτερο τέρμα στο 55′ και πάλι με τον Χαραλάμπους.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, μετά από τέσσερα παιχνίδια στα οποία και μετρούσε μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Μάκη Σεργίδη υποδέχθηκε την Ανόρθωση, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά του κυπέλλου, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Παρότι είχε περισσότερο παθητικό ρόλο, κατάφερε λίγο μετά το μισάωρο να πάρει προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα κόντρα στη ροή. Γεγονός που δεν κράτησε για πολύ, καθώς λίγο πριν την ανάπαυλα, ο σκόρερ της έκανε πέναλτι, με το οποίο η “Κυρία” έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, πήρε ξανά τα ηνία ο Ολυμπιακός, με τον Χαραλάμπους να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του γηπέδου. Τίποτα το ιδιαίτερο στην πορεία με το σκορ να μένει ως έχει και τις δυο ομάδες να ετοιμάζονται να λύσουν τις οποίες διαφορές τους στη ρεβάνς.

Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από ένα σερί τεσσάρων αγωνιστικών χωρίς τρίποντο (0-1-3), μετά και το εκτός 0-0 με τη Δόξα Κατωκοπιάς. Οπότε και διατηρείται σταθερά στην προτελευταία θέση και πάνω μόνο από τον Ακρίτα Χλώρακας. Χωρίς νίκη στα επτά πιο πρόσφατα εντός του στη διοργάνωση (0-4-3), στα τέσσερα από αυτά δεν βρήκε ούτε δίχτυα. Γνώριμες οι απουσίες των Ευτυχίδη, Πεχλιβάνη και Ντουρμισάι το τελευταίο διάστημα.

Ολυμπιακός Λευκωσίας Στατιστικά

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια του.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τον ΑΠΟΕΛ, για το κύπελλο. Παρότι προηγήθηκε στο 29ο λεπτό με τον Ανσαριφάρντ, δέχθηκε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (52′, 86′), παρότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν και με παίκτη λιγότερο από το 69ο λεπτό.

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα για την Ομόνοια, φτάνοντας τα πέντε σερί παιχνίδια χωρίς νίκη. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή υποδέχθηκε τον ΑΠΟΕΛ, στο πρώτο μεταξύ τους ντέρμπι για τα προημιτελικά του κυπέλλου, από τον οποίο και ηττήθηκε με 1-2.

Εμφανώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες της κέρδισαν τις προσωπικές μονομαχίες και έδειχναν πιο προσηλωμένοι στον στόχο τους, παίρνοντας παράλληλα και το προβάδισμα στο μισάωρο, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια του Παπουλή και τέρμα του Ανσαριφάρντ. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος ήρθαν τα πάνω κάτω από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν την ανατροπή με δυο στατικές φάσεις, παρότι έπαιζαν και με παίκτη λιγότερο, την ώρα που η Ομόνοια δεν ήταν ικανή να ανταπεξέλθει.

Δύσκολο το έργο που έχει πλέον ενόψει και της ρεβάνς, στις αρχές του Μάρτη. Στο πρωτάθλημα τώρα και για την προηγούμενη αγωνιστική, υπέστη την ήττα με 1-2 από τον Άρη Λεμεσού, εντός. Διατηρείται έτσι εντός πλέι άουτ, ωστόσο έχει την ευκαιρια να περάσει στην έκτη θέση της κατάταξης τώρα, εκμεταλλευόμενη και την ήττα της Νέας Σαλαμίνας. Μόλις ένα διπλό στις οκτώ τελευταίες εξόδους της στη διοργάνωση (1-1-6).

Από τις κερκίδες θα δει το σημερινό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ο τεχνικός Αυγουστή, που αποβλήθηκε στο ματς του κυπέλλου, ενώ θα χάσει και το επόμενο με τον ΑΠΟΕΛ, επίσης για το πρωτάθλημα. Συμπλήρωσαν κάρτες οι Κασαμά και Μπεζούς, ενώ απουσιάζει και ο τραυματίας Κακουλλής, που κάνει αγώνα δρόμου για να δώσει έστω το παρόν την επόμενη αγωνιστική.