*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό, θα αντιμετωπίσει τη Λυών.

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Ρεν – Παρί Σεν Ζερμέν 1-3, Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεν 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Παρότι έμεινε με δέκα παίκτες στο 40′, όταν και αποβλήθηκε ο Μπεράλντο, στην πορεία σκόραρε δις με τους Βιτίνια (53′) και Ράμος (85′).

Από ένα αήττητο σερί 25 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Παρί Σεν Ζερμέν και στο οποίο μετράει 18 νίκες και επτά ισοπαλίες. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε φιλοξενήθηκε από τη Μαρσέιγ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Αρκετά δυναμικό το πρώτο ημίχρονο με την ίδια να έχει κάποιες καλές στιγμές, όμως λίγο πριν την ανάπαυλα έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Μπεράλντο. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως ευτύχησε να πάρει τα ηνία. Δέχθηκε αρκετή πίεση από την αντίπαλο στην πορεία, όποτε χρειάστηκε όμως ο Ντοναρούμα κράτησε το μηδέν και κόντρα στη ροή “κλείδωσε” το τρίποντο στο φινάλε.

Η φάση που τράβηξε τα φώτα όμως ήταν στο 64ο λεπτό, όταν ο Λουίς Ενρίκε αποφάσισε να βγάλει από τον αγωνιστικό χώρο τον Κιλιάν Εμπαπέ. Γεγονός που προκάλεσε την έντονη αντίδραση του Γάλλου σούπερ σταρ, που σύμφωνα και με δημοσίευμα έβρισε τον προπονητή του. “Εγώ είμαι ο προπονητής και εγώ παίρνω τις αποφάσεις. Κάνω το καλύτερο για την Παρί και θα το κάνω μέχρι να φύγω”, ανέφερε σχετικά ο κόουτς Ενρίκε.

Έφτασε έτσι τις τρεις σερί νίκες, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση, γεγονός που τη διατηρεί παράλληλα σταθερά μόνη πρώτη στην κατάταξη, έχοντας και μια διαφορά ασφαλείας (+12) από τη δεύτερη Μπρεστ. Τελευταία της ήττα αξίζει να σημειωθεί στις 7 Νοεμβρίου από τη Μίλαν (2-1 εκτός), για το Τσάμπιονς Λιγκ. Αήττητη σε 17 εντός με 13/17 νίκες.

“Πιστεύω ότι η Ρεν είναι μια καλά οργανωμένη ομάδα, δυνατή ανασταλτικά και με αρκετή ποιότητα. Έχουμε τη διάθεση να δείξουμε ότι είμαστε καλύτερη ομάδα και να πάρουμε την πρόκριση στο 90ο λεπτό, πριν πάμε στα πέναλτι”, δήλωσε ο Καταλανός τεχνικός. Στο φετινό κύπελλο έχει αποκλείσει κατά σειρά τις Ρεβέλ (0-9 εκτός), Ορλεάν (1-4 εκτός), Μπρεστ (3-1 εντός) και Νις (3-1 εντός).

Παρί Σεν Ζερμέν Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΝ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 71′, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα δυο λεπτά αργότερα.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Ρεν, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν φιλοξενήθηκε από τη Στρασμπούργκ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0 για το πρωτάθλημα.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο μεταξύ τους ημίχρονο, με την ίδια να χάνει μοναδική ευκαιρία λίγο πριν το μισάωρο με του Βου, ενώ όποτε χρειάστηκε ο Μανταντά κρατούσε το μηδέν στα μετόπισθεν. Προβλημάτισε με την εικόνα της μετά και την επιστροφή από τα αποδυτήρια, γλίτωσε τα χειρότερα στο ξεκίνημα. Όμως τα αμυντικά κενά της στοίχισαν στη συνέχεια, δεχόμενη δυο τέρματα σε διάστημα λίγων λεπτών, με το δεύτερο τέρμα να έρχεται σε αντεπίθεση μετά από κόρνερ που είχε κερδίσει η ίδια. Το σκορ βέβαια μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Μοιράζεται έτσι την έβδομη θέση με τις Μαρσέιγ και Ρεμς, ούσα παράλληλα στο -3 από την εξάδα, που οδηγεί και στην Ευρώπη. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (1-2-2), ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Σε ότι αφορά το κύπελλο τώρα, για να φτάσει μέχρι εδώ απέκλεισε τις Γκινγκάμπ (0-2 εκτός), Μαρσέιγ (1-1 εντός, πεν. 9-8), Σοσό (1-6 εκτός) και Λε Πουί (1-3 εκτός).

“Δεν είμαστε φαβορί, αλλά πιστεύω ότι οι παίκτες μου είναι ικανοί να εξαντλήσουν τα όποια περιθώρια έχουμε. Θα πρέπει να δείξουμε την ποιότητα μας, ατομικά και συλλογικά, για να φτάσουμε στον τελικό”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Στεφάν. Για πρώτη φορά στο φετινό κύπελλο, θα ξεκινήσει κάτω από τα δοκάρια ο Μανταντά.