4η αγωνιστική

* Over 2.5 τα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα κέρδισε όλα η Πογκόν.

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΠΟΓΚΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (5-0) από την Γάνδη. Χατ τρικ πέτυχε ο Όρμπαν (13’, 36’, 64’), δύο γκολ πέτυχε ο Κούιπερς (40’, 45+1’).

Εφιαλτικό το ταξίδι της Πέμπτης στο Βέλγιο, τέλειωσε ουσιαστικά η ευρωπαϊκή πορεία της Πογκόν μετά το διασυρμό. Για το γόητρο θα υποδεχθεί σε τέσσερις ημέρες τη Γάνδη και μπορεί να επικεντρωθεί στις πρωταθληματικές της βλέψεις, ψάχνοντας σήμερα το 3/3 στην Ekstraklasa.

Ανήμπορη να διαχειριστεί την πίεση της Γάνδης παρότι αμύνθηκε σε χαμηλά μέτρα, δεν είχε λύση στα μαρκαρίσματα των αντίπαλων φορ. Δώρο του κίπερ Κλέμπανιουκ το πρώτο γκολ των Βέλγων, τα στόπερ της έχασαν τον Όρμπαν για το δεύτερο, το οποίο έφερε “κατηφόρα”. Νέα γκάφα του Κλέμπανιουκ οδήγησε στο 3-0, νέο λάθος στο πρέσινγκ το 4-0.

“Ήταν ένας τρομερός εφιάλτης. Στο πρώτο ημίχρονο δώσαμε στον αντίπαλο πάρα πολλά δώρα, κάναμε πάρα πολλά λάθη. Μπορείς να πεις ότι στα μισά του ζευγαριού η πρόκριση είχε τελειώσει, αλλά δεν τα παρατήσαμε. Για 20 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να επιτεθούμε και ήμασταν αρκετά καλοί.” δήλωσε ο κόουτς Γκουστάφσον.

Εντός έδρας ωστόσο παρουσιάζεται πολύ πιο αποτελεσματική, με τις δύο φετινές νίκες έφτασε τις 7 διαδοχικές σε συνέχεια της περασμένης σεζόν, σκοράροντας 21 φορές!

Mε δύο μεγάλα ερωτηματικά η προετοιμασία για τον σημερινό αγώνα, ο βασικός κίπερ Στίπιτσα έχει ενοχλήσεις στον αυχένα, ενώ ο Ζεχ (στόπερ) αποχώρησε χωλαίνοντας από το ματς του Βελγίου.

ΠΟΓΚΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/9 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΡΑΝΤΟΜΙΑΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Κρακόβια. Ο Κάλμαν πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 10ο λεπτό.

Με μία πολύ πικρή ήττα συνδυάστηκε η εντός έδρας πρεμιέρα της σεζόν και τα εγκαίνια του νέου γηπέδου για την Ραντόμιακ. “Μαγική εικόνα” το σκορ του προηγούμενου Σαββάτου, δεν μπορούσαν να πιστέψουν το αποτέλεσμα οι παίκτες της στο τελικό σφύριγμα.

Με τον ενθουσιασμό της περίστασης μπήκε στο ματς η ομάδα του Γκάλκα, πίεσε την Κρακόβια και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μισάωρο, αλλά σε τέσσερις περιπτώσεις σημάδεψε το δοκάρι!!! Οι τρεις ήταν “καρμπόν” με κεφαλιές στο οριζόντιο! Oι δύο μετά το γκολ των φιλοξενούμενων κόντρα στην ροή τους ματς, μετά από μία χαμένη μονομαχία του στόπερ της σε βαθιά μπαλιά. Όπως ήταν αναμενόμενο, έπεσε η επιθετικότητά της στο δεύτερο μέρος, αλλά και πάλι πλησίασε τουλάχιστον την ισοφάριση.

“Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες, αλλά η τύχη δεν ήταν μαζί μας εκείνη τη μέρα. Οι παίκτες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό αλλά δεν πήραν καμία ανταμοιβή για αυτό. Στα επόμενα ματς πρέπει να επαναλάβουμε την ίδια απόδοση, αλλά και να κερδίσουμε πόντους.” δήλωσε ο κόουτς Γκάλκα.

Με τα γνωστά προβλήματα τραυματισμών από το ξεκίνημα της σεζόν ταξίδεψε στο Ζέτσιν.