*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Στόουκ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μίλγουολ, στα πλαίσια του τρίτου γύρου για το FA Cup. Το 0-1 ο Τζέμπισον στο 23’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Μπογκλ στο 36’.

Καλή εμφάνιση και νίκη-πρόκριση για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Είχε τον έλεγχος στο ματς, δημιούργησε ευκαιρίες τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας ασφαλές προβάδισμα πριν την ανάπαυλα. Αμυντικά δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση, αφού οι γηπεδούχοι ήταν εντελώς άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια, διατηρώντας εύκολα το μηδέν παθητικό.

Τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας θέλει να μειώσει, εκμεταλλευόμενη το οποιοδήποτε στραβοπάτημα της Μπέρνλι. Παρ’ όλα αυτά για να το πετύχει θα πρέπει πρώτα να ξεπεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Στόουκ. Η εικόνα της είναι εξαιρετική αυτή την περίοδο, έχει βρει ρυθμό και σκοράρει ασταμάτητα ακόμα και σε αρκετά σφιχτές άμυνες. Παρ’ όλα αυτά δεν είναι και από τις πιο σταθερές ομάδες αμυντικά, αφού δέχεται σχεδόν σε κάθε αναμέτρησή της γκολ, ακόμα κι αν δεν απειλείται σε μεγάλο βαθμό. Είναι μια από τις πιο δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος σε ότι αφορά τις εντός έδρας αναμετρήσεις, έχοντας μάλιστα τη 2η καλύτερη επίθεση.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΤΟΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Χάρτλπουλ, στα πλαίσια του τρίτου γύρου για το FA Cup. Το 0-1 ο Μάρεϊ με αυτογκόλ στο 16’ και το 0-2 ο Μπράουν στο 43’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Μεναγέσε με αυτογκόλ στο 48’.

Πολύ καλή εμφάνιση και εύκολη νίκη για τη Στόουκ. Κυριάρχησε στο ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Στην επανάληψη μπήκε δυνατά και κατάφερε να σκοράρει άμεσα ακόμη ένα γκολ, ενώ στη συνέχεια το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το ρυθμό να μειώνεται αισθητά και το σκορ να παραμένει απαράλλακτο.

Μια παρόμοια εμφάνιση με αντίστοιχο αποτέλεσμα θέλει ιδανικά να κάνει σήμερα, όμως γνωρίζει πως δεν θα έχει καθόλου εύκολο έργο. Παρά τα θετικά στοιχεία που έδειξε στις τελευταίες αναμετρήσεις της, είναι φανερό πως της λείπει η αποτελεσματικότητα στη τελική της προσπάθεια, με αποτέλεσμα αυτό να μην της επιτρέπει να πανηγυρίσει ιδιαίτερα θετικά αποτελέσματα. Παράλληλα, η άμυνά της έχει σημαντικά προβλήματα σε ότι αφορά τους κενούς χώρους που αφήνει, με αποτέλεσμα να δέχεται σχεδόν μόνιμα γκολ ακόμα και κόντρα σε ομάδες που δεν την απειλούν ιδιαίτερα.