20η αγωνιστική

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λανς – Ναντ 4-0

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι με τον Καντεβέρε στο 73ο λεπτό.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Ναντ, στα οποία και έχει μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζοσλέν Γκουρβενέκ φιλοξενήθηκε από τη Ρεμς, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Αρκετά ορεξάτες και οι δυο πλευρές, δημιούργησαν ευκαιρίες και μπορούσαν σίγουρα να έχουν πετύχει κάτι καλύτερο, αλλά αποδείχθηκαν άστοχες στην τελική προσπάθεια. Η ίδια πάντως ήταν αυτή που έχασε τη μεγαλύτερη στο 73′, όταν ο Καντεβέρε είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να του αποκρούει την εκτέλεση πέναλτι.

Πρώτος βαθμός, μετά τις τέσσερις ήττες που είχαν προηγηθεί από Παρί Σεν Ζερμέν (2-1 εκτός), Μπρεστ (0-2 εντός), Λυών (1-0 εκτός) και Κλερμόν (1-2 εντός). Παραμένει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, ούσα σε ισοβαθμία με τη Μονπελιέ και στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Επικράτησε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (1-1-3).

Απέκτησε από την Ανκαραγκουτσού τον αμυντικό μέσο Λαμινέ Ντιάκ, τον οποίο έδωσε δανεικό στο Κολοράντο, ενώ ήρθε ως δανεικός από τη Βόλφσμπουργκ ήρθε ο μπακ Νικολά Κοσά. Με τη μορφή δανεισμού δόθηκε στη Βερόνα ο μπακ Φαμπιέν Σεντόνζ.

Ναντ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Τουλούζ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Περέιρα ντα Κόστα στο 42′, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 55′ με τον Ντιούφ. Χαμένο πέναλτι για την Τουλούζ στο 84ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Λανς, μετά τις δυο ήττες που υπέστη από Νις (2-0 εκτός) και Παρί Σεν Ζερμέν (0-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Εζ φιλοξενήθηκε από την Τουλούζ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2.

Αρκετά ισορροπημένο από άποψη ευκαιριών το μεταξύ τους ματς, με την ίδια όμως να είναι πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια. Πήρε προβάδισμα λίγο πριν την ανάπαυλα, σε μια φάση που “έσπασε” με τον καλύτερο τρόπο την άμυνα των γηπεδούχων, ενώ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια διπλασίασε τα τέρματα της με μακρινό σουτ του Ντιούφ. Γλίτωσε από γκολ στα τελευταία λεπτά, με την Τουλούζ να χάνει πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Βρίσκεται έτσι στην έβδομη θέση, την οποία και μοιράζεται με τη Μαρσέιγ, συνεχίζοντας την προσπάθεια για να μειώσει τη διαφορά από τις ευρωπαϊκές θέσεις. Ηττήθηκε μια φορά στις επτά τελευταίες εξόδους της (3-3-1), στις 6/7 διατήρησε και ανέπαφη την εστία της.

Επέστρεψε στη Βενεζουέλα ο πορτιέρο Φαρίνιες υπογράφοντας ως ελεύθερος στην Καράκας, ενώ δανεικός στη Ρέιντζερς μέχρι το φινάλε της σεζόν παραχωρήθηκε ο εξτρέμ Όσκαρ Κορτές.