*Φάση των “16” του Κυπέλλου Ελβετίας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΟΥΝ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από την Ααράου. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Κόνους στο 36′.

Άξια της μοίρας της η Τουν στην έδρα της Ααράου, από την οποία επέστρεψε με άδεια χέρια (1-0) ξεκινώντας με το… αριστερό το 2023. Δέχτηκε γκολ σε μία από τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι, την ώρα που αστόχησε σε τουλάχιστον τέσσερις μεγάλες στο δεύτερο ημίχρονο για να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια.

Το εν λόγω αποτέλεσμα έβαλε τέλος σε αήττητο σερί τριών αγωνιστικών (2-1-0), παραμένοντας στους 22 βαθμούς βρίσκεται στο +9 από την ουραγό Ξαμάξ και στο -13 από τη 2η Ιβερντόν Σπορτ. Η Τουν αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις εντός έδρας αναμετρήσεις με τη Λουκέρνη (0-2-2), η τελευταία χρονολογείται τον Ιούλιο 2018 (2-1).

ΤΟΥΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΟΥΚΕΡΝΗ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-2) της Βασιλείας. Ο Αμντουνί έκανε το 1-0 στο 17′, τα δεδομένα ανέτρεψαν για τους φιλοξενούμενους Σουρπφ (60′) και Τζασάρι (74′). Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζεκίρι ισοφάρισε σε 2-2. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Εμπουγκά-Κιμπιοκά (89′).

Ιδιαίτερα τυχερή στάθηκε η Λουκέρνη στην έδρα της Βασιλείας που όχι μόνο απέφυγε την ήττα, αλλά “έκλεψε” τους τρεις βαθμούς λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′ (3-2). Εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία της έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μάιερ στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου.

Το συγκρότημα του Φρικ προσπέρασε τη Βασιλεία στο βαθμολογικό πίνακα σκαρφαλώνοντας στην 5η θέση, στο -1 από τη Σεν Γκάλεν και στο -3 από τη 2η Λουγκάνο. Παραμένει αήττητο σε τέσσερις αναμετρήσεις με την Τουν (3-1-0), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης: Στις τρεις κράτησε το μηδέν, σε ισάριθμες επιβεβαιώθηκε το 2-3 γκολ.