* Μόνο 1 νίκη έχει εντός έδρας η Βέστερλο μέσα στη δεκαετία, το 2022 με 2-1.

* Από τα τελευταία 7 μεταξύ τους, τα 5 ήταν G/G & over 2,5. Τα υπόλοιπα 2 ξέφυγαν εντελώς, ήταν N/G & under 2,5.

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΒΕΣΤΕΡΛΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε 3-2 από τη Σαρλερουά εκτός. Προηγήθηκε με τον Μάντσεν (24’) και με αυτό το σκορ πήγε στην ανάπαυλα, δέχτηκε ανατροπή από τους Χέιμανς (59) και Ντάμπαχ (66’), ισοφάρισε με τον Γιόου (90’+1), δέχτηκε τρίτο από τον Σιλά στην τελευταία φάση του αγώνα.

Πίστεψε στο βαθμό όταν ισοφάρισε στις καθυστερήσεις, δεν περίμενε ότι θα δεχτεί τρίτο γκολ στην τελευταία φάση. Πάλεψε πολύ για να πάρει κάτι, η απροσεξία στο τέλος όμως κόστισε πολύ, οι αντίπαλοι έπαιξαν… βόλεϊ με το κεφάλι μέσα στην περιοχή της, στη φάση του 3-2.

Παρέμεινε στους 11 βαθμούς, καθηλωμένη στην τελευταία τετράδα, ανοίγει και η διαφορά της από τις πιο πάνω ομάδες, μία από τις οποίες είναι και η Σαρλερουά. Με λίγα λόγια στο “Ντε Πάι” έχασε ένα παιχνίδια από τα λεγόμενα “εξάποντα”.

Με τη διαιτησία τα έχουν βάλει στο σύλλογο και πρώτος απ’ όλους ο κόουτς Ντε Ρουκ. Έλαβαν πάντως και ερέθισμα για να το πράξουν, ο επικεφαλής της διαιτησίας στη χώρα παραδέχτηκε ότι με τη Σαρλερουά δεν τους δόθηκε ένα πέναλτι. “Κάποια πράγματα που συμβαίνουν υπερβαίνουν τη λογική” δήλωσε ο Ντε Ρουκ, υπονόησε ότι η ομάδα του αδικείται συστηματικά.

Καινούργια σημαντική απώλεια ο στόπερ Περντικίτσι.

Βέστερλο Στατιστικά

* Έχει μόνο 1 νίκη στα 6 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

* G/G & over 3,5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-1 τη Μόλενμπεκ εντός στο ντέρμπι. Πίσω στο σκορ από το γκολ του Μερσιέ (16’), ισοφάρισε με πέναλτι του Ντρέιερ (74’), απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα (88’) και έκανε το 2-1 στις καθυστερήσεις με τον Βάσκες.

Καλύτερη από τη Μόλενμπεκ αλλά με το ζόρι κατάφερε και επιβλήθηκε με ένα γκολ στις καθυστερήσεις και αφού πρώτα η αντίπαλος έμεινε με δέκα. Η εμφάνιση δεν ήταν η επιθυμητή, αλλά έστω και με πολύ άγχος το αποτέλεσμα ήρθε και στο τέλος παίκτες και κόσμος το πανηγύρισαν αρκετά έντονα όπως αρμόζει σε ένα ντέρμπι.

Τους παίκτες του αλλά και τον κόσμο ευχαρίστησε ο Δανός τεχνικός, Μπρίαν Ρίμερ, ο οποίος ήταν πανευτυχής για τη νίκη στο ντέρμπι. “Υπήρξαν στοιχεία που χρειάζονται διόρθωση όπως η αμυντική μας συμπεριφορά όταν δεχόμαστε αντεπίθεση, αλλά σημασία έχει το αποτέλεσμα” ανέφερε.

Μεγάλο και το βαθμολογικό όφελος για τον Ρίμερ και τους παίκτες του. Ιδίως από τη στιγμή που η Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ δεν νίκησε ξανά, δίνοντάς τους την ευκαιρία να μειώσουν τη μεταξύ τους διαφορά στους τέσσερις βαθμούς.

Εξω δύο πολύ σημαντικοί παίκτες για την επιθετική της λειτουργία, οι εξτρέμ Αζάρ και Αμούζου. Επιστρέφει ο χαφ Φερσάρεν, αλλά ακόμα δεν είναι έτοιμος να αγωνιστεί από την αρχή.

Άντερλεχτ Στατιστικά

* Αήττητη στα 5 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο, κέρδισε τα 4, έμεινε ισόπαλη μόνο στη μάχη κορυφής με τη Γάνδη εκτός.

* Στα 13 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο μετράει 11 G/G, τα 8 με over 2,5.