*32η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Τσβόλε – Φέγενορντ 0-2

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*Μόλις μία νίκη έχει η Τσβόλε στα 14 τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Φέγενορντ (11-2-1).

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 1-3 της Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ με αυτογκόλ (25′), ενώ λίγα λεπτά αργότερα βρήκε και δεύτερο γκολ (33′). Η γηπεδούχος μείωσε λίγο πριν το ημίχρονο (45′), αλλά στην επανάληψη η Φέγενορντ μπόρεσε να βρει δίχτυα για τρίτη φορά (69′).

Η παράδοση που την θέλει να κερδίζει την Γκόου Αχέντ τα τελευταία χρόνια, συνεχίστηκε και την προηγούμενη αγωνιστική. Εμφανώς ανώτερη από τους «Αετούς», ξεδίπλωσε την ποιότητά της στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει την νίκη με άνεση και στυλ. Είχε τον έλεγχο του αγώνα ακόμα και όταν η γηπεδούχος αποπειράθηκε να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Έχει εξασφαλίσει την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα, ενώ κατάφερε να κατακτήσει το κύπελλο πριν από δύο εβδομάδες, αφού επικράτησε της Ναϊμέγκεν στον τελικό με 1-0.

Με την σεζόν να κρίνεται επιτυχημένη, όλα γυρίζουν γύρω από τον Άρνε Σλοτ το τελευταίο διάστημα, ο οποίος φαίνεται να έχει συμφωνήσει προφορικά με την Λίβερπουλ, προκειμένου να διαδεχθεί τον Γιούργκεν Κλοπ στην τεχνική ηγεσία της αγγλικής ομάδας. Ο ίδιος πάντως δεν θέλει να τοποθετηθεί δημόσια γύρω από αυτό το ζήτημα: «Δεν υπάρχει τίποτα επίσημο ακόμα και κάθομαι εδώ με το έμβλημα της Φέγενορντ στο στήθος μου, οπότε η πρόθεση είναι αυτή η συνέντευξη Τύπου να αφορά τη Φέγενορντ», είπε στους δημοσιογράφους.

Παραμένουν τραυματίες ο αριστερός μπακ Χάρτμαν και ο βασικός χαφ Βίφερ, ενώ αντίθετα υπολογίζεται κανονικά ο ηγετικός στράικερ Χιμένεζ.

Φέγενορντ Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*Bρέθηκε να προηγείται στα 3/5 τελευταία πρώτα ημίχρονα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΤΣΒΟΛΕ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 3-1 την Χέρακλες εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Πήρε κεφάλι στο σκορ (16′), αλλά δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2′). Ωστόσο, σκόραρε δεύτερο γκολ στο 69′ και όλα έλαβαν τέλος στο 90+3′, όταν βρήκε δίχτυα για τρίτη φορά στο παιχνίδι.

«Καθάρισε» και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία, μετά την νίκη επί της Χέρακλες. Σε μεγάλα κέφια η επιθετική της γραμμή, πέτυχε τρία γκολ και κάλλιστα θα μπορούσε να δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στην νίκη της, αφού έβγαλε πολλές τελικές στα αντίπαλα καρέ.

Οι τελευταίες τρεις αγωνιστικές έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα για την Τσβόλε, από την στιγμή που επιτεύχθηκε πρόωρα ο στόχος της παραμονής. Ο τεχνικός Γιάνσεν θα προβεί σε δοκιμές, προκειμένου να αξιολογήσει το ρόστερ εν όψει της επόμενης σεζόν.

«Μπορεί να πετύχαμε τον στόχο μας, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε όμως πως εκπροσωπούμε μια μεγάλη ομάδα και για αυτό θα πρέπει να κατέβουμε στα επόμενα παιχνίδια με στόχο την νίκη. Η Φέγενορντ είναι μια εξαιρετική ομάδα, παρόλα αυτά είμαι αισιόδοξος και πιστεύω στους παίκτες μου», τόνισε ο Ολλανδός τεχνικός για το σημερινό ματς.

Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Λαμ, αλλά και ο ποιοτικός εξτρέμ Ναμλί. Μακροχρόνια τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει, στα θετικά το ότι επιστρέφουν οι Μπουρμέιστερ και Φαν ντερ Μπεργκ.