*Δεύτερος γύρος του κυπέλλου Ολλανδίας. Μονός αγώνας. Σε περίπτωση που το ματς λήξει ισόπαλο στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Μόλις μία ήττα έχει η Φέγενορντ από την Τσβόλε στα 12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (9-2-1).

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Εντός του 21ου αιώνα, έχουν αναμετρηθεί στο κύπελλο άλλες δύο φορές, αμφότερες στην έδρα της Φέγενορντ, με τους γηπεδούχους να μετρούν ισάριθμες προκρίσεις (2-1, 3-0).

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Eίχε δύσκολη αποστολή στην έδρα της Ουτρέχτης την περασμένη αγωνιστική, κατάφερε να πάρει στο τέλος τον βαθμό μετά και το τελικό 1-1. Έμεινε με το «καλημέρα» πίσω στο σκορ (3′) και χρειάστηκε από την αρχή να αναπροσαρμόσει τα σχέδιά της, γεγονός που την αποσυντόνισε εξαιρετικά. Προσπάθησε να ισορροπήσει, έψαξε το γκολ επιδεικνύοντας μεγάλη υπομονή, εν τέλει το βρήκε στο 90′ με τον Γιάχανγκμπας.

Το αποτέλεσμα της περασμένης αγωνιστικής σίγουρα δεν ήταν το ιδανικό, ωστόσο δεν την επηρέασε σχεδόν καθόλου η απώλεια των τριών βαθμών, αφού όλοι οι βασικοί ανταγωνιστές της για τον τίτλο, έχασαν βαθμούς κάνοντας απρόσμενες γκέλες. Έτσι, παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +3 από τον δεύτερο Άγιαξ, οι ελπίδες της για επιστροφή στην κορυφή του ολλανδικού ποδοσφαίρου για πρώτη φορά μετά το 2017, παραμένουν ολοζώντανες.

Σε κάθε περίπτωση, είναι μέσα στους στόχους της η ομάδα του Άρνε Σλοτ, προφανώς και η κατάκτηση του κυπέλλου είναι ένας εξ’ αυτών. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο βασικός κεντρικός αμυντικός Τράουνερ και ο βασικός χαφ Τίμπερ. Αμφίβολος ο μέσος Βίφερ, που συνήθως περνά ως αλλαγή.

Φέγενορντ Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*Βρέθηκε να προηγείται στα 4/5 τελευταία πρώτα ημιχρονα

ΤΣΒΟΛΕ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα άκρως θεαματικό παιχνίδι, κέρδισε οριακά την Άλμερε Σίτι με 3-2 εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το ματς ξεκίνησε υποτονικά και τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, σε μία ανύποπτη φάση όμως έμεινε πίσω στο σκορ στο 25′ και από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος και έντονος. Ισοφάρισε στο 31′ και είκοσι αγωνιστικά λεπτά μετά η αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά, στο 54′ έμεινε και πάλι πίσω στο σκορ με παίκτη λιγότερο, στην συνέχεια όμως ξύπνησε, άσκησε μεγάλη πίεση και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή (65′, 86′).

Ιδανική αρχή για το 2023, εδραιώνεται στην δεύτερη θέση, ενώ εκμεταλλεύτηκε κατά τρόπο ιδανικό την απρόσμενη γκέλα της Χέρακλες. Έτσι, κατάφερε να μειώσει την απόσταση από την κορυφή στους τρεις βαθμούς, έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο από την πρωτοπόρο. Αυτό που την ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι η άνοδος στην μεγάλη κατηγορία και έπειτα η κατάκτηση της πρώτης θέσης, στόχος που θα επιτευχθεί χωρίς πρόβλημα αν είναι σοβαρή.

Η κλήρωση με την Φέγενορντ δεν της δίνει πολλά περιθώρια ελπίδας για κάτι καλό στο κύπελλο, συνεπώς είναι πιθανό να την δούμε με αρκετές αλλαγές απόψε. Τραυματίες οι αμυντικοί Τουτουαρίμα και Μπίλεν, αμφίβολοι τρεις αναπληρωματικοί που δεν επηρεάζουν την απόδοσή της.