* 28η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Μπράιτον έχει δώσει τα περισσότερα αγωνιστικά λεπτά (3,749) σε εφήβους μέσα στην σεζόν, ενώ η Φόρεστ μόλις 8!

* Στον 1ο γύρο (25/11): Φόρεστ – Μπράιτον 2-3

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-0) από την Ρόμα. Σκόρερ των Ιταλών οι Ντιμπάλα (13’), Λουκάκου (43’), Μαντσίνι (64’), Κριστάντε (68’).

3η σερί εκτός έδρας ήττα δίχως να σκοράρουν γνώρισαν οι “γλάροι” την Πέμπτη στο κατάμεστο Ολίμπικο και το παρθενικό τους ευρωπαϊκό ταξίδι θα ολοκληρωθεί σε τέσσερις ημέρες στο AMEX.

Παρότι ο Ντε Τζέρμπι ξεκούρασε παίκτες το προηγούμενο Σάββατο στο Λονδίνο και παρέταξε ότι καλύτερο διέθετε, η εικόνα της ομάδας του ήταν απογοητευτική στη Ρώμη, κυρίως στο αμυντικό transition.

Τρυπήθηκε κάθετα στο χώρο για το 1-0 του Ντιμπάλα, απαράδεκτο το λάθος του αρχηγού Ντανκ με το οποίο “σέρβιρε” στον Λουκάκου για το 2-0. Σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ έγινε το 3-0 και πάνω στο σάστισμα, σε μετάβαση διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Έχασε κατά κράτος στη μάχη των πάγκων ο Ιταλός κόουτς από τον φίλο του Ντε Ρόσι, αλλά και οι παίκτες του παρουσιάστηκαν νωχελικοί, δίχως την απαραίτητη ένταση απέναντι σε μία Ρόμα που “δάγκωνε”. Μοιραίος ο Γουέλμπεκ με τη δύο αποτυχημένες κεφαλιές του στο πρώτο ημίχρονο.

Επιστροφή στο AMEX μετά τις 24 του Φλεβάρη, όταν με την ισοφάριση στις καθυστερήσεις απέναντι στην Έβερτον (1-1) το εντός έδρας αήττητο σερί πήγε στο 5-6-0, που αποτελεί ρεκόρ συλλόγου στην 1η κατηγορία.

Ενόψει Φόρεστ, ο Ντε Τζέρμπι ενημέρωσε ότι ο Ίγκορ (στόπερ/μπακ) θα περάσει τεστ ετοιμότητας και ότι οι Γουέλμπεκ (φορ), Ενσίσο (μέσος), Λάμπτεϊ (μπακ) πιθανώς να μείνουν στον πάγκο λόγω κούρασης.

Μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων αναμένεται να επιστρέψουν οι Πέδρο (φορ), Μίλνερ (μέσος), μακροχρόνια εκτός οι Μιτόμα (εξτρέμ), Μαρτς (εξτρέμ), Χίνσελγουντ (μπακ/χαφ). Την 3η αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Γκίλμουρ (μέσος).

ΜΠΡΑΪΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 15/16 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Λίβερπουλ. Ο Νούνιες πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 90+9’.

Στο ίδιο έργο θεατές οι φίλοι της Φόρεστ, μέσα σε τρεις ημέρες είδαν την ομάδα τους να ηττάται δύο φορές εντός έδρας με γκολ στο φινάλε, παρά τις ανταγωνιστικές εμφανίσεις.

Με γκολ στο 89’ αποκλείστηκε από τη Μαν. Γιουνάιτεντ στο FA Cup, ακόμα πιο δραματική η ήττα που προηγούμενου Σαββάτου με “buzzer beater” από τη Λίβερπουλ. Καλή η εικόνα για το σύνολο του Νούνο για περίπου μία ώρα αγώνα, κατάφερε να περιορίσει τους κινδύνους για την εστία της.

Οι αλλαγές του Κλοπ στο 60’ αύξησαν την πίεση, την οποία δεν διαχειρίστηκε σωστά η Φόρεστ στα τελευταία λεπτά. Σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ δέχθηκε το καθοριστικό γκολ που την κράτησε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη με παιχνίδι περισσότερο από τη Λούτον.

Το γκολ του Νούνιες ήταν το 4ο γκολ ήττας στις καθυστερήσεις για την Φόρεστ από το ξεκίνημα της περσινής σεζόν. Καμία άλλη ομάδα δεν έχει δεχθεί περισσότερα στο 90+ στο ίδιο διάστημα.

Έφτασε έτσι τις 11 ήττες στα 16 τελευταία ματς της Πρέμιερ (3-2-11), τις περισσότερες στη λίγκα (μετά την Μπρέντφορντ) από τις 12 Νοεμβρίου και μετά.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Ταβάρες (αρ. μπακ/χαφ) παραμένει τραυματίας, αλλά οι Γουντ (φορ), Άινα (μπακ), Μπολί (στόπερ) έχουν μπει στις προπονήσεις και είναι κοντά στην επιστροφή τους. Τεστ ετοιμότητας θα περάσει ο Ντομίνγκες (μέσος) που αποχώρησε τραυματίας από το προηγούμενο παιχνίδι.