* No Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Ντέρι στα 4 τελευταία μεταξύ τους (3-1-0).

* Στον 1ο γύρο (08/03): Ντέρι – Γουότερφορντ 3-0

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σεντ Πάτρικς. Ο Ασαμόα (13’) άνοιξε το σκορ για την Γουότερφορντ και ο Κάβανα (65’) ισοφάρισε για την Σεντ Πάτρικς.

Θετικό αποτέλεσμα ο βαθμός της περασμένης Παρασκευής στο πρωτευουσιάνικο ταξίδι, συμπλήρωσε τρία ματς δίχως ήττα (1-2-0) κι αύξησε τη διαφορά (+5) από την επικίνδυνη ζώνη.

Απορρόφησε την αρχική πίεση των ποιοτικότερων γηπεδούχων και πήρε προβάδισμα κόντρα στην ροή του αγώνα, με τον επιδραστικό Ασαμόα να χτυπάει σε κόρνερ. Ο ίδιος άγγιξε το 0-2 μετά από λάθος στην κυκλοφορία των γηπεδούχων και στο κλείσιμο του ημιχρόνου οι “μπλε” απείλησαν ξανά σε στατική φάση.

Ανέβασαν στροφές μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι, πίεσαν με τις αλλαγές που έκαναν, αλλά η ισοφάριση ήρθε μετά από ασταθή απόκρουση του κίπερ Σάρτζεντ. Δεν απειλήθηκε ωστόσο με ανατροπή η Γουότερφορντ.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο Μπερκ (αρ. μπακ), αλλά ο Σκβιερτζίνσκι (μέσος) παραμένει τραυματίας, ενώ είναι αμφίβολοι ο Έβανς (φορ) και ο πιο επικίνδυνος επιθετικά του ρόστερ, Ασαμόα (εξτρέμ) με τρία γκολ και δύο ασίστ στην σεζόν.

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Σεντ Πάτρικς. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Μάλεν (16’, 56’), Χούμπαν (51’), ενώ ο Κίλι (54’) μείωσε προσωρινά σε 2-1 για την Σεντ Πάτρικς.

Επιστροφή στις νίκες για τους “candystripes” με το ετεροχρονισμένο παιχνίδι της Δευτέρας, έφτασαν τις 5 μπρος στο κοινό τους για να μειώσουν στο -3 από την κορυφή, αλλά μακριά από τη βόρεια ακτή παραμένουν δίχως “τρίποντο” (0-4-1).

Απειλήθηκε η εστία τους νωρίς από την Σεντ Πάτρικς, αλλά την πρώτη δική τους φάση φρόντισαν να την εξαργυρώσουν, απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα. Μέτρια η εικόνα τους στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, παραχώρησαν την πρωτοβουλία στους φιλοξενούμενους, αλλά δεν απειλήθηκαν.

Εκρηκτικο το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Ντέρι διπλασίασε το προβάδισμά της σε φάση διαρκείας μετά από κόρνερ. Με τον στόπερ τους σε στατικό μείωσαν γρήγορα οι φιλοξενούμενοι, αλλά η Ντέρι είχε άμεση απάντηση, ξανά σε στατική φάση για το 3-1 που ουσιαστικά “τέλειωσε” το ματς.

“Δείχνουμε ότι θα σκοράρουμε πολλά γκολ και όλοι νιώθουν αυτοπεποίθηση απ’ αυτό. Υπάρχει πίστη στην ομάδα ότι θα δημιουργήσουμε ευκαιρίες.” δήλωσε ο βοηθός Χέγκαρτι.

Δίχως νέες απουσίες για το ταξίδι στη νοτιοανατολική ακτή, παραμένουν εκτός οι Ντιαλό (μέσος), Γουίλαν (φορ).