*Στον πρώτο γύρο: Ντόρτμουντ – Μπάγερν Μονάχου 0-4

*Για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια καμία από τις Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ δεν βρίσκεται στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα, ενόψει του μεταξύ τους Klassiker.

*Over 3,5 στα εννέα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε όλες τις νόμιμες στοιχηματικές εταιρίες

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (5-2) της Ντάρμσταντ. Ο Σκάρκε έκανε το 1-0 στο 28′, απάντησαν οι Μουσιάλα (36′, 64′), Κέιν (45+1′), Γκνάμπρι (74′) και Τελ (90+3′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βίλχελμσον στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όπως αναμενόταν η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της ουραγού Ντάρμσταντ πριν την διακοπή για τις Εθνικές ομάδες, παραμένοντας στο -10 από την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν. Προφανώς και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης δεν σηκώνει ιδιαίτερου σχολιασμού.

Τα 31 γκολ στην Μπουντεσλίγκα έφτασε ο αρχισκόρερ Κέιν, ποτέ κανένας ποδοσφαιριστής δεν έχει φτάσει σε αυτόν τον αριθμό στην παρθενική σεζόν του στη διοργάνωση. Οι Βαυαροί υποδέχονται σήμερα την Ντόρτμουντ στο 135ο Klassiker από την ίδρυση της Μπουντεσλίγκα: Δεν έχουν γνωρίσει περισσότερες ήττες από άλλη αντίπαλο (32).

Παραμένουν αήττητοι στα έντεκα τελευταία μεταξύ τους σε όλες τις διοργανώσεις με απολογισμό δέκα νίκες και μία ισοπαλία. Το συγκρότημα του Τούχελ παραμένει αήττητο σε πέντε αναμετρήσεις με απολογισμό 4-1-0: Κράτησε το μηδέν μόλις σε μία και σκόραρε συνολικά 20 φορές. Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι Μαζράουϊ και Κομάν, ωστόσο κρίνεται αμφίβολη η παρουσία τους στην ενδεκάδα.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-1) της Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ο Γκέτσε έκανε το 1-0 στο 13′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Αντεγέμι (33′), Χούμελς (81′) και Τσαν (90+3′ πεν.).

Το 4Χ4 σε όλες τις διοργανώσεις έκανε η Ντόρτμουντ πριν πάμε στη διακοπή για τις Εθνικές ομάδες, πετώντας νοκ άουτ (με ανατροπή) την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο “Signal Iduna Park”. Βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο πριν τη συμπλήρωση 15′, δέχτηκε πίεση στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά στο 2-1 με σουτ του Μαρμούς στο 68′, προτού ανατρέψει τα δεδομένα εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Ήταν η τρίτη σερί νίκη των “κιτρινόμαυρων” στην Μπουντεσλίγκα, φτάνοντας τους 50 βαθμούς διατηρούνται στην 4η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ και το +1 από τη Λειψία που, θεωρητικά, θα έχει εύκολο έργο απέναντι στη Μάιντς. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 4 Αυγούστου 2019 για να βρούμε την τελευταία νίκη της Ντόρτμουντ επί της Μπάγερν Μονάχου (2-0 εντός).

Στις οχτώ τελευταίες επισκέψεις της στην “Allianz Arena” γνώρισε ισάριθμες ήττες: Δέχτηκε 3+ γκολ στις επτά και δεν σκόραρε στις τρεις. Απ’ τον πάγκο αναμένεται να ξεκινήσει ο Ρόις, τιμωρημένος παραμένει ο Ζάμπιτσερ. Νοκ άουτ τέθηκε ο Μάλεν, τη θέση του θα πάρει ο Αντεγέμι.