18η αγωνιστική

*Μετρούν 5/6 παιχνίδια με over 2.5 γκολ μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία σε 6 αναμετρήσεις στην ιστορία τους.

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ράγιο Βαγιεκάνο δε συνάντησε προβλήματα στην αναμέτρηση για το Κόπα ντελ Ρέι μεσοβδόμαδα, επιβλήθηκε της Μπεργαντίνιος (1-3) εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη σε διάστημα πέντε αναμετρήσεων τελευταία για τη νεοφώτιστη ομάδα από τη Μαδρίτη, μετρά επίσης μία ισοπαλία και μία ήττα, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Στο πιο πρόσφατο ματς για τη Λα Λίγκα, γνώρισε την ήττα από τη Βιγιαρεάλ με σκορ 2-0 εκτός έδρας. Παραμένει στα ψηλά της κατάταξης, στις θέσεις μάλιστα των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

“Με βάση την ανταγωνιστικότητα που υπάρχει στη διοργάνωση, είναι πολύ καλό ότι έχουμε προκριθεί στην επόμενη φάση”, δήλωσε ο Άντονι Ιραόλα αναφορικά με τη συνέχεια στο Κόπα ντελ Ρέι. Ο Βάσκος προπονητής έχει δημιουργήσει ένα σύνολο που έχει ως πρώτο του μέλημα να παίξει ποδόσφαιρο και έχει σωστό και ορθολογικό τρόπο ανάπτυξης, επιδιώκοντας να έχει την κατοχή μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού στα ματς της. Το θετικό είναι ότι συνεχίζει δίχως σημαντικά προβλήματα απουσιών και μπορεί να παραταχθεί με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα. Μοναδικός απών είναι ο μέσος Μερκελάνθ εξαιτίας μακροχρόνιου τραυματισμού. Έπαιξε στο Κύπελλο ο Σις και είναι έτοιμος. Αμφίβολος έως την ύστατη ώρα ο Ραδαμέλ Φαλκάο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-3 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Μπεργαντίνιος, για το θεσμό του Κυπέλλου. Στο 37’ ο Μάριο Σουάρεθ σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου και στο 67’ ο Σις πέτυχε δεύτερο τέρμα για τη Ράγιο. Στο 87’ μείωσε ο Χόρχε Κάνο σε 1-2 και στις καθυστερήσεις ο Σέρχιο Μορένο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ράγιο Βαγιεκάνο Στατιστικά

*4/6 ματς με G/G (δες το στο pamestoixima)

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 3/8 παιχνίδια ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΛΑΒΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Αλαβές έχει περάσει σε μια αρνητική περίοδο, έπειτα από ένα καλό κομμάτι στη σεζόν που τη βοήθησε να βγει από την επικίνδυνη ζώνη της κατάταξης. Προέρχεται από την ήττα-σοκ στο πλαίσιο του Κόπα ντελ Ρέι, από τη Λινάρες Ντεπορτίβο (2-1) η οποία μάλιστα την αφήνει εκτός συνέχειας στη διοργάνωση. Βέβαια, μάλλον δεν την ενδιαφέρει και πολύ ο θεσμός, από τη στιγμή που πρωταρχικός της στόχος είναι η επίτευξη της παραμονής στο φινάλε της αγωνιστικής περιόδου. Δεν έχει σημειώσει νίκη για τρία ματς, η τελευταία επιτυχία ήταν για τον προηγούμενο γύρο του Κόπα ντελ Ρέι.

Δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες στα πρόσφατα τέσσερα ματς στη Λα Λίγκα για το συγκρότημα του Χάβι Καγέχα. “Περιμένουμε ένα παιχνίδι όπως εκείνα που έχει κάνει η Ράγιο στην έδρα της, έχουν δείξει ότι είναι μια ομάδα γενναία, επιθετική, με ένταση. Ο Ιραόλα κάνει εξαιρετική δουλειά”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο προπονητής των Βάσκων. Όσον αφορά την αποστολή, δεν υπολογίζει τους αμυντικούς Λεζέν και Μιάζγκα. Τραυματίες και οι Τομάς Πίνα και Τσίμο Ναβάρο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 εκτός έδρας από τη Λινάρες Ντεπορτίβο, για το θεσμό του Κυπέλλου. Μόλις στο 17’ ο Γιον Ετσάνιθ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 67’ ο Σιλά ισοφάρισε σε 1-1 για την Αλαβές, όμως στο 73’ ο Κοπέτε σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.