10η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΡΑΝΤΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 4-4 με τη Β93, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο πρώτο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Αγκίρι στο 20′, δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα μέχρι την ανάπαυλα (40′, 45′). Ισοφάρισε όμως με τους Καμαρά (47′) και Μπάντγκορντ (πεν. 52′), ενώ στην παράταση πήρε και το προβάδισμα με τον Νόρντλι (101′). Δέχθηκε όμως την ισοφάριση στο 117′, για να πάρει την πρόκριση στα πέναλτι με 3-5.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Ράντερς, μετά και τη νίκη επί της Βέιλε (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ράσμους Μπέρτελσεν υποδέχθηκε την Άαρχους, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, μπορεί να προηγήθηκε στη μοναδική αξιόλογη στιγμή της. Στην πορεία όμως δέχθηκε αρκετή πίεση και εν τέλει την ισοφάριση με πέναλτι στο φινάλε.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους εννέα συνολικά στις ισάριθμες πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, όσους έχει και η Βίμποργκ. Μεσοβδόμαδα, απέκλεισε στα πέναλτι (3-5) τη Β93, για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου, έχοντας μείνει ισόπαλες σε κανονική διάρκεια (3-3) και παράταση (4-4).

Ράντερς Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Τίστεντ, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 18ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή πριν το ημίχρονο με τους Σάλκιστ (19′) και Τένγκστεντ (22′, 42′).

Από ένα αήττητο σερί επτά αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Σίλκεμποργκ, έχοντας έξι νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν υποδέχθηκε τη Βίμποργκ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να προηγηθεί λίγο μετά το μισάωρο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία, αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Πέμπτη διαδοχική της νίκη, στις 4/5 κράτησε και ανέπαφη την εστία της, φτάνοντας παράλληλα τους 19 βαθμούς, που τη φέρνουν στις πρώτες θέσεις της κατάταξης από νωρίς. Μεσοβδόμαδα, επικράτησε με 1-3 της Τίστεντ, για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου.