*1η αγωνιστική.

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 5 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-0 εντός έδρας, εναντίον της Άαρχους, στο πλαίσιο των προκριματικών του Κόνφερενς Λιγκ. Μόλις στο 10’ ο Μπιουκάναν σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 48’ ο Ριτς έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 76’ ο Βέτλεσεν σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

H Κλαμπ Μπριζ ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη νέα σεζόν, καθώς επιβλήθηκε της Άαρχους (3-0) εντός έδρας, στο πρώτο ματς για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ και πρακτικά είναι ήδη στον επόμενο γύρο. Ντεμπούτο με γκολ και για τον Ούγκο Βέτλεσεν, ο οποίος αποκτήθηκε από τη Μπόντο/Γκλιμτ.

Προέρχεται από τη χειρότερη χρονιά των τελευταίων ετών, εντός συνόρων κυρίως και συγκεκριμένα στο πρωτάθλημα, έμεινε τέταρτη στην κανονική διάρκεια και τα πλέι οφ, έπειτα από 3 διαδοχικές κατακτήσεις.

Οι Καρλ Χούφκενς, Σκοτ Πάρκερ και Ρικ Ντε Μιλ αποτέλεσαν παρελθόν από τον πάγκο, πήρε τον Ρόνι Ντάιλα από τη Σταντάρ Λιέγης, ελπίζοντας να επανέλθει και στους τίτλους. Πήρε 39 εκ. ευρώ από τις πωλήσεις των Σιλά, Μάτα, Λάνχ και Λάριν, ξόδεψε τα 21 για να αποκτήσει τους Ιγκόρ Τιάγκο, Βέτλεσεν, Σκόρας.

Έμειναν εκτός οι Γιαρέμτσουκ, Μπογιάτα, Τζουτγλά, Σόουα.

Κλαμπ Μπριζ Στατιστικά

*4/6 παιχνίδια έληξαν με No Goal

*5/6 παιχνίδια είχαν “2-3 τέρματα”

*Δέχεται γκολ σε 4/10 τελευταία εντός

ΜΕΧΕΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1, με αντίπαλο την Άντβερπ, στο πλαίσιο του Σούπερ Καπ. Στο 9’ ο Μπαλικουίσα σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου. Στο 69’ ο Άβιλα αποβλήθηκε, ενώ στο 78’ ο Ντε Λατ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 1-1 της κανονικής διάρκειας. Στα πέναλτι επικράτησε η Άντβερπ με 5-4.

Η Μέχελεν διεκδίκησε δύο τίτλους τους τελευταίους μήνες, όμως τους έχασε και τους δύο από την Άντβερπ. Για τη νέα σεζόν, έχασε το Σούπερ Καπ, στο ματς της Αμβέρσας, στη διαδικασία των πέναλτι. Η χρονιά της πέρυσι, ήταν μέτρια έως κακή συνολικά, έμεινε χαμηλά στην κατάταξη, έχοντας στο μυαλό της από ένα σημείο και μετά, τον τελικό Κυπέλλου, όπου απώλεσε το τρόπαιο από την Άντβερπ.

Πραγματοποίησε στοχευμένες κινήσεις στο μεταγραφικό παζάρι, για να καλύψει τα κενά στο ρόστερ, χωρίς ωστόσο, κάτι σπουδαίο. Παραμένει στην τεχνική ηγεσία ο Στίβεν Ντεφούρ, ερωτηματικό αν μπορεί να δημιουργήσει κάτι πολύ καλύτερο φέτος. “Τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, θα είναι καθοριστικά”, είπε ο Βέλγος προπονητής. Είναι εκτός οι Μπελγκάλι, Μαλέντε, Φαν ντεν Έιντεν, Λουασό.