* 2η αγωνιστική

* No Goal & Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΕΣΤΟΡΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-3) από την Αρούκα. Τρεις φορές προηγήθηκε η Εστορίλ με Χολσγκρόουβ (10’), Ζοάο Μάρκες (49’), Αλεχάντρο Μάρκες (70’), αλλά η Αρούκα απάντησε με Μουχίκα (20’), Γκονσάλες (57’), αυτογκόλ (73’) και Σάντος (90+3’), παρότι έπαιζε με 10 παίκτες από το 27ο λεπτό.

Τα είχε όλα η πρεμιέρα της Εστορίλ την περασμένη Κυριακή στην έδρα της μέχρι πρότινος Ευρωπαίας Αρούκα, όπου φανέρωσε ενθαρρυντικά στοιχεία για την συνέχεια, αλλά και επιτακτική ανάγκη ανασταλτικής βελτίωσης.

Με μακρινό φάουλ στο οποίο φέρει ευθύνη ο γηπεδούχος κίπερ προηγήθηκε η Εστορίλ, μετά από λάθος ψηλά στην κυκλοφορία ισοφαρίστηκε. Αναμενόμενα κυριάρχησε εδαφικά (72% κατοχή) με παίκτη παραπάνω στο δεύτερο μέρος, έβγαλε ωραίες συνεργασίες για να προηγηθεί δύο ακόμη φορές, αλλά ισοφαρίστηκε από ισάριθμες στατικές φάσεις και στην ανισορροπία των καθυστερήσεων έμεινε με άδεια χέρια, αφού η Αρούκα έκανε γκολ τις 3/4 τελικές της μετά την ανάπαυλα!

“Είπα στους παίκτες μου ότι το τελευταίο παιχνίδι θα μας κάνει να εξελιχθούμε ως ομάδα. Κάναμε ότι μπορούσαμε, αλλά όλα ήταν εναντίον μας.” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο, ο οποίος δεν έχει προβλήματα στον καταρτισμό της ομάδας.

ΕΣΤΟΡΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΡΙΟ ΑΒΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Τσάβες. Ο Ρουίς (64’) με πέναλτι άνοιξε το σκορ, ο Ζε Μανουέλ (90+8’) διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Πρεμιέρα με το δεξί για την Ρίο Άβε, επωφελήθηκε από την αβελτηρία του αντίπαλου μπακ για να πάρει μία εύκολη όπως εξελίχθηκε νίκη απέναντι σε έναν εκ των ανταγωνιστών για την παραμονή.

Η γρήγορη αποβολή της Τσάβες άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι αναμενόμενα ήλεγξαν απόλυτα την κυκλοφορία (75% κατοχή) και μεθοδικά αύξαναν την πίεση στα αντίπαλα καρέ. Ακίνδυνη η Ρίο Άβε ως την ανάπαυλα, έγινε πιο επιθετική στο δεύτερο μέρος, βρήκε τη λύση από την άσπρη βούλα, ενώ έχασε αρκετές ευκαιρίες (3.30 xGoals) πριν και μετά το προβάδισμά της.

“Πρέπει να είμαστε πιο οργανωμένοι ως ομάδα, να προσέξουμε τις αμυντικές λεπτομέρειες, να είμαστε αφοσιωμένοι και απόλυτα συγκεντρωμένοι για να αντιμετωπίσουμε το επιθετικό κομμάτι της Εστορίλ.” δήλωσε ο κόουτς Φρέιρε

Ο αριστερός μπακ Σάβιο τιμωρήθηκε με 360 ημέρες εκτός δράσης από την Ομοσπονδία της Βραζιλίας για χειραγώγηση αγώνα όσο αγωνιζόταν στην Γκοΐας, αλλά εφόσον η τιμωρία δεν έχει ισχύ της FIFA είναι κανονικά διαθέσιμος.

Παραμένει εκτός ο βασικός κίπερ Ζόναταν.