* Η Τότεναμ μετρά 5 σερί νίκες επί της Φόρεστ για την Πρέμιερ Λιγκ.

* Στον 1ο γύρο (15/12): Φόρεστ – Τότεναμ 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Γουέστ Χαμ. Ο Τζόνσον (5’) άνοιξε το σκορ για την Τότεναμ και ο Ζουμά (19’) ισοφάρισε για τη Γουέστ Χαμ.

Συνεχίζεται η εναλλαγή αποτελεσμάτων κι εμφανίσεων για τα “σπιρούνια”, είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχουν την ίδια ορμή, “φρεσκάδα” της φθινοπωρινής πορείας, παρότι πλέον δεν υπάρχει το άλλοθι των τραυματισμών. Το ρόστερ είναι πλήρες, αλλά η παραγωγικότητα έχει μειωθεί, χαρακτηριστικό παράδειγμα η εικόνα της Τρίτης στο λονδρέζικο ντέρμπι.

Έκανε δυνατό μπάσιμο στο ματς η Τότεναμ, συνεργάστηκαν οι δύο ακραίοι της επιθετικοί για το γρήγορο προβάδισμα και λίγο αργότερα ο Πόρο άγγιξε το πρώτο του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ, αλλά από κει κι έπειτα “άδειασε” δημιουργικά. Καλύτερη μετά το πρώτο τέταρτο η Γουέστ Χαμ, είχε μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι της και μετά την γρήγορη ισοφάριση με κεφαλιά του στόπερ της σε κόρνερ. Στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε με Πακετά κι ακολούθως έχασε τετ α τετ αντεπίθεσης με τον Αντόνιο. Για να εντοπίσουμε τη μοναδική αξιόλογη στιγμή της Τότεναμ στο δεύτερο μέρος πρέπει να πάμε στο 90+4’ και το αδύναμο σουτ του Ουντότζι.

Ούτε στα δύο τελευταία εντός έδρας ματς έθελξε, αλλά κατάφερε να τα ανατρέψει αμφότερα, για να φτάσει τις 7/8 τελευταίες νίκες και τις 5 εντός έδρας ανατροπές στην σεζόν! Επιπλέον είναι η μοναδική ομάδα της λίγκας δίχως εντός έδρας ισοπαλία (11-0-4), ενώ έχει σκοράρει στα 41/42 τελευταία παιχνίδια της Πρέμιερ, ανεξαρτήτως έδρας!

Σκόρερ της τελευταίας ανατροπής (Λούτον 2-1) ο αρχηγός Σον που έχει σημείωσε 7 γκολ + 4 ασίστ στις 12 τελευταίες πρωταθληματικές συμμετοχές του. Ανεβάζει ρυθμούς ο Τζόνσον με 4+3 μέσα στο 2024.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Ρισάρλισον (φορ) ένιωσε ενοχλήσεις στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι σύμφωνα με τον Ποστέκογλου και θα προφυλαχθεί σήμερα. Μαζί του στο απουσιολόγιο οι μακροχρόνια τραυματίες Σόλομον (εξτρέμ), Σεσενιόν (μπακ/χαφ), Φόρστερ (κίπερ).

ΤΟΤΕΝΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 11 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Φούλαμ. Οι Χάντσον-Οντόι (9’), Γουντ (19’) και Γκιμπς-Γουάιτ (45+3’) σκόραραν για την Φόρεστ και ο Ανταραμπιόγιο (49’) μείωσε για τη Φούλαμ.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα η νίκη της Τρίτης για την Φόρεστ, πρώτη μετά από 1.5 μήνα και 5 αποτυχημένες απόπειρες (0-2-3) στην Πρέμιερ Λιγκ. Με την οποία πήγε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη επτά στροφές πριν το φινάλε, αλλά από χθες την έπιασε ξανά η Λούτον.

Απέναντι στη νωχελική Φούλαμ πέτυχε περισσότερα γκολ (3) απ’ όσα είχε πετύχει σύνολο (2) στα 5 προηγούμενα παιχνίδια της!

Έδειξε ότι το θέλει περισσότερο το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό, κυριάρχησε στο κομμάτι της έντασης απέναντι στους Λονδρέζους κι έκανε θράυση στις μεταβάσεις κλέβοντας πολλές μπάλες στη μεσαία γραμμή. Εκτός από τα δύο όμορφα γκολ στο πρώτο 20λεπτο, είχε κι άλλες δύο καθαρές ευκαιρίες, οδηγώντας τον αντίπαλο κόουτς να κάνει τρεις αλλαγές στο 33’ για να σουλουπώσει την κατάσταση!

Ο κορυφαίος του αγώνα και συνολικά της σεζόν για την Φόρεστ, Γκιμπς-Γουάιτ, έκανε το 3-0 του ημιχρόνου, το οποίο έφερε αδικαιολόγητη για τη βαθμολιγική της θέση χαλάρωση. Δεν ήθελε πολύ να μπει ξανά στο ματς η Φούλαμ μετά την ανάπαυλα, μείωσε με κεφαλιά σε κόρνερ κι ακολούθως είχε δοκάρι σε φάση “καρμπόν”. Επιβεβαίωσε ότι είναι η χειρότερη ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ στις στατικές φάσεις και στο αμυντικό και στο επιθετικό κομμάτι.

Νέα πρόκληση το πρώτο διπλό μετά το 1-3 της Boxing Day στο Νιουκάστλ, στο 2-7-16 το επί μέρους ρεκόρ εκτός City Ground στην Πρέμιερ Λιγκ.

Δεν προέκυψαν νέα αγωνιστικά προβλήματα για τον κόουτς Νούνο, ο Αβονίγι (φορ) χάνει ένα ακόμη παιχνίδι, ενώ οι Μπολί (στόπερ), Ταβάρες (αρ. μπακ) μοιάζει δύσκολο να προλάβουν το ταξίδι στο Λονδίνο.