33η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 11 παιχνίδια ανάμεσά τους, ανεξαρτήτως έδρας.

*Α’ Γύρος: Σπόρτινγκ Χιχόν – Λας Πάλμας 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 4-1 εκτός έδρας, από την Τενερίφη, για το πρωτάθλημα. Μόλις στα 16’’ ο Γκαγέγο σκόραρε για το 1-0 και στο 5’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Στο 45+1’ ο Γουάλντο Ρούμπιο σκόραρε για το 3-0 του ημιχρόνου. Στο 81’ ο Άλβαρο Χιμένεθ μείωσε σε 3-1 και στο 90+5’ ο Νάτσο Μαρτίνεθ με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Λας Πάλμας δε διανύει περίοδο φόρμας, είναι δεδομένο πλέον αυτό, έρχεται και από τη συντριβή στο ντέρμπι με την Τενερίφη (4-1), αποτέλεσμα που αναμφίβολα καταρράκωσε το ηθικό της. Δε βρίσκεται πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας, έχει σημειώσει μόλις μία νίκη στα πρόσφατα πέντε ματς στο πρωτάθλημα και ο Γκαρθία Πιμιέντα καλείται να διαχειριστεί την αγωνιστική κρίση της ομάδας του. “Αντιμετωπίζουμε μια ομάδα, η οποία, όπως και η δική μας, κατά τη διάρκεια της σεζόν, θέλει να έχει τη μπάλα στα πόδια της”, δήλωσε ο τεχνικός της Λας Πάλμας. Ελπίζει ότι θα έχει στη διάθεσή του τους Μάρβιν Παρκ, Σάντρο Ραμίρεθ και Μαρκ Καδρόνα. Είναι εκτός ο τιμωρημένος Αντόνε, ο διεθνής Σαούλ Κόκο και οι τραυματίες Μπενίτο Ραμίρεθ, Βιτόλο.

Λας Πάλμας Στατιστικά

*6/8 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*5/8 παιχνίδια τελευταία είχαν under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/16 ματς εντός έδρας

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Μπούργος, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Το ματς ήταν μοιρασμένο σε κατοχή και ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα, αμφότερες οι ομάδες είχαν τις στιγμές τους για να προηγηθούν, αλλά δεν τις αξιοποίησαν.

Η Σπόρτινγκ Χιχόν παραμένει ασταθής και προβληματική, βρίσκεται στο ίδιο σημείο αγωνιστικά, καθόλη τη διάρκεια της σεζόν, με την έννοια ότι δεν έχει βρει διάρκεια σε νικηφόρα αποτελέσματα. Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με αντίπαλο τη Μπούργος (0-0) εκτός έδρας, ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα έπειτα από δύο σερί ήττες. Η μοναδική νίκη που πανηγύρισε στα πρόσφατα πέντε ματς, είναι εντός έδρας κόντρα στην Τενερίφη με σκορ 1-0. Δεν πείθει ότι μπορεί να πάρει τις απαραίτητες νίκες και να αναρριχηθεί στη βαθμολογία, ρεαλιστικός στόχος είναι η επίτευξη της παραμονής. Είναι εκτός δράσης ο τραυματίας επιθετικός Τζούρτζεβιτς, δεν υπολογίζονται εκ νέου οι τραυματίες Σαρφίνο, Καμπουθάνο, Νάτσο Μέντεθ, Μπαμπά, Τζόρδι Πόλα, Νάτσο Μαρτίν.