18η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 παιχνίδια με No Goal μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατες 8 αναμετρήσεις στην ιστορία τους.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν είναι σε καλή κατάσταση από άποψη αποτελεσμάτων, καθώς δεν έχει καταφέρει να σημειώσει νίκη για οκτώ αναμετρήσεις, με απολογισμό πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες. Μία από τις αποτυχίες σε αυτό το διάστημα ήταν στο πιο πρόσφατο ματς που έδωσε για τη Λα Λίγκα, απέναντι στη Σεβίλλη, στο “Σαν Μαμές”. Η ομάδα του Μαρθελίνο έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όμως βρέθηκε να χάνει με 0-1 χάρη σε ένα τρομερό σουτ του Ντιλέινι εκτός περιοχής. Ήταν το τρίτο διαδοχικό ματς πρωταθλήματος που δεν σκοράρει η Μπιλμπάο και είναι δεδομένο πια ότι υπάρχει πρόβλημα στο εκτελεστικό κομμάτι στην επίθεση, παρότι στη δημιουργία υπάρχουν ματς που παίρνει πολύ καλό βαθμό.

Αναμενόμενα έχει χάσει σημαντικό έδαφος στη βαθμολογία και έπεσε οριακά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα. “Η αφοσίωση και η συγκέντρωση πρέπει να είναι όπως στα τελευταία παιχνίδια της σεζόν”, είπε μεταξύ άλλων ο τεχνικός των “Λιονταριών”, Μαρθελίνο, αναφορικά με τον τρόπο προσέγγισης της αναμέτρησης με τη Μπέτις. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός λόγω Covid-19 ο βασικός κίπερ Ουνάι Σιμόν και τη θέση του αναμένεται να πάρει ο Αγιρεθαμπάλα. Εκτός και οι Ίνιγο Μαρτίνεθ, Βίβιαν, Βιγιαλίμπρε, Πέρου Νολασκοάιν, Νίκο Σεράνο και Ντάνι Γκαρθία.

Προηγούμενο παιχνίδι: Γνώρισε την ήττα με σκορ 0-1 εντός έδρας, από τη Σεβίλλη, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 38’ ο Ντιλέινι σκόραρε το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι, έφτιαξαν φάσεις στο πρώτο μέρος, είχαν δοκάρια και έχασαν τετ-α-τετ. Παρ’ όλα αυτά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο.

Αθλέτικ Μπιλμπάο Στατιστικά

*5/6 ματς με N/G (δες το στο pamestoixima)

*5/6 αναμετρήσεις έληξαν με under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 6/8 παιχνίδια ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΠΕΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μπέτις γλίτωσε το “κάζο” στο Κόπα ντελ Ρέι και συνεχίζει στο θεσμό και το νέο έτος. Χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη εναντίον της Ταλαβέρα (2-4), η οποία ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά του ματς σε 2-2 και το οδήγησε στην παράταση. Έστω κι έτσι οι “Βερδιμπλάνκος” πέτυχαν την τέταρτη νίκη τους στα πρόσφατα πέντε παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Όσον αφορά τη Λα Λίγκα, τα πηγαίνουν εξαιρετικά το τελευταίο διάστημα και είναι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, κάνοντας όνειρα Τσάμπιονς Λιγκ στο φινάλε της περιόδου.

Ενδεικτικό της καλής πορείας των “Μπέτικος” είναι το 4-0 ενάντια στη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν” για την προηγούμενη αγωνιστική. Ήταν η τέταρτη διαδοχική νίκη για τη Μπέτις, ενώ δεν έχει δεχτεί γκολ στις τρεις από αυτές. “Μακάρι να τα πάμε καλά στο παιχνίδι με τη Μπιλμπάο για να κλείσουμε καλά ένα πολύ θετικό έτος”, είπε μεταξύ άλλων ο πρωτεργάτης της επιτυχίας της Μπέτις, Μανουέλ Πελεγκρίνι. Ο Χιλιανός δεν υπολογίζει για το προσεχές παιχνίδι τους Καμαράσα, Σαμπαλί, Πετσέλα λόγω τραυματισμών και τον Γκουαρδάδο λόγω Covid-19.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 2-4 εκτός έδρας, της Ταλαβέρα, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Μόλις στο 7’ ο Γκόνγκορα με πέναλτι έκανε το 1-0 και στο 14’ ο Ιγλέσιας ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 61’ ο Χοακίν με πέναλτι έκανε το 1-2, ενώ στο 89’ ο Περάλες ισοφάρισε σε 2-2 για την παράταση. Στο 116’ ο Λάινες και στο 119’ ο Κανάλες έδωσαν τη νίκη στη Μπέτις.