*19η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: ΠΑΟΚ – Βόλος 3-0.

*Στο Κύπελλο: ΠΑΟΚ – Βόλος 1-0, Βόλος – ΠΑΟΚ 0-2.

*Αήττητος ο ΠΑΟΚ σε σύνολο 13 αγώνων κόντρα στον Βόλο ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (11-2-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΒΟΛΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Το γκολ ο Μιριτέλο στο 90’.

Άξιζε κάτι καλύτερο στο εκτός έδρας ματς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Προσέγγισε παθητικά το πρώτο ημίχρονο, γενικά το ματς είχε πολύ χαμηλό τέμπο και ελάχιστες καλές στιγμές, ο Βόλος στεκόταν καλά αμυντικά, ο Αστέρας είχε προβλήματα δημιουργικά. Στο δεύτερο μέρος οι Αρκάδες έγιναν πιο επιθετικοί, αλλά φάσεις δεν είχαν, οι κλασικές ευκαιρίες ήρθαν για τους Θεσσαλούς, που μπορούσαν να προηγηθούν. Τελικά, το γκολ ήρθε για τον Αστέρα στο 90’, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Βόλος άξιζε σίγουρα την ισοπαλία.

“Είχαμε καλή απόδοση, κανείς βέβαια δεν θα θυμάται αυτό αλλά η απόδοσή μας ήταν πολύ καλή. Ήταν ισορροπημένο παιχνίδι, είχαμε και εμείς ευκαιρίες με τα δύο δοκάρια, είναι δύσκολο να χάνεις ένα παιχνίδι στο 90’. Πάντα είμαστε ανταγωνιστικοί και δείχνουμε καλά πράγματα, πιστεύουμε στους εαυτούς μας και θα δείξουμε αντίδραση στα επόμενα παιχνίδια”, είπε ο κόουτς Λόπεθ.

Τέταρτη σερί ήττα για την ομάδα του Λόπεθ μετά το εντός έδρας 1-2 απ’ τον Ατρόμητο, το εκτός έδρας 3-0 απ’ την ΑΕΚ και το εντός έδρας 0-3 απ’ τον Παναθηναϊκό, είχε προηγηθεί σπουδαία νίκη στη Λαμία (1-2). Έμεινε στους 14 πόντους ο Βόλος και είναι 12ος, στο +2 απ’ την τελευταία δυάδα της βαθμολογίας. Διαθέσιμοι οι Καλογερόπουλος (Αμυντικός, 11) και Μεταξάς (Μέσος, 5), αρκετές οι απουσίες.

ΒΟΛΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα 17/18 ματς πρωταθλήματος.

*Έρχεται από 5/8 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 4-0 επί του Πανσερραϊκού για το Κύπελλο. Το 0-1 ο Νάσμπεργκ στο 8’, το 0-2 ήρθε απ’ τον Σάστρε στο 22’, το 0-3 έκανε ο Μάρκος Αντόνιο στο 69’, το τελικό 0-4 έκανε ο Ζίβκοβιτς στο 78’.

Έκανε… προπόνηση στο εκτός έδρας ματς με τον Πανσερραϊκό για το Κύπελλο την Τετάρτη, εξασφάλισε την πρόκριση απ’ το… 22’! Μπήκε δυνατά, ήταν σοβαρός και σκόραρε δύο φορές στα πρώτα λεπτά, αφού νωρίτερα ο Πανσερραϊκός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία. Τίποτα περισσότερο απ’ την ομάδα των Σερρών, που δε βρέθηκε σε καλή ημέρα, ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε, βρήκε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο 45λεπτο και επικράτησε 4-0. Τυπική διαδικασία το δεύτερο ματς της Τούμπας, ο δικέφαλος βρίσκεται ήδη στα ημιτελικά, εκεί περιμένει μάλλον τον Παναθηναϊκό (παίζει με τον Ατρόμητο).

Νωρίτερα διέλυσε εντός έδρας 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, σε μια ακόμη “παράσταση”. Δεν μπήκε καλά, στα πρώτα λεπτά απειλήθηκε, έδειξε να έχει κάποια αμυντικά θέματα, αλλά όσο περνούσε η ώρα επέβαλε το παιχνίδι του και βρήκε το γκολ στο 29’. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν ορμητικός, σκόραρε δύο γκολ μέχρι το 53’ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Μπορούσε να φτάσει σε ιδιαίτερα υψηλό σκορ, έχασε αρκετές καθαρές ευκαιρίες.

Επιστροφή στις νίκες μετά την εκτός έδρας ήττα απ’ τον Άρη (2-1), νωρίτερα ήταν αήττητος για 11 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (10-1-0), είχαν προηγηθεί εννέα διαδοχικές νίκες, στις τελευταίες τέσσερις σκόραρε 16 γκολ! Ανέβηκε στους 41 πόντους ο ΠΑΟΚ και επέστρεψε στην κορυφή, ισόβαθμος με τον Παναθηναϊκό, στο +2 απ’ την ΑΕΚ και στο +6 απ’ τον Ολυμπιακό.

Επιστρέφει ο βασικός γκολκίπερ Κοτάρσκι, ξανά εκτός ο Βιεϊρίνια, μπήκε στην αποστολή, αλλά είναι αμφίβολος ο Κωνσταντέλιας.