*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Νταντί Γιουνάιτεντ-Σέλτικ 0-9.

*Αποτέλεσμα δεύτερου γύρου: Σέλτικ-Νταντί Γιουνάιτεντ 4-2.

ΝΤΑΝΤΙ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Στέρλινγκ Γιουνιβέρσιτι, στα πλαίσια της φάσης των «32» του Κυπέλλου Σκωτίας. Το 1-0 ο Μπέχιτς στο 45’ και το 2-0 ο ΜακΓκραθ στο 68’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μίντλετον στο 81’.

Πολύ καλή εμφάνιση και εύκολη πρόκριση για τη Νταντί Γιουνάιτεντ. Κυριάρχησε στο ματς από νωρίς και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη δεν έριξε το ρυθμό της, καθώς είχε ως στόχο να «καθαρίσει» το παιχνίδι και το κατάφερε, βρίσκοντας ακόμα δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα. Η άμυνά της δεν χρειάστηκε καθόλου, αφού οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν συνεχώς υπό πίεση, μην μπορώντας να αντιδράσουν.

Μια ακόμα δύσκολη αναμέτρηση την περιμένει στο πρωτάθλημα, καθώς ύστερα από τη Ρέιντζερς και τη Χιμπέρνιαν, αντιμετωπίζει την πρωτοπόρο Σέλτικ. Καθόλου καλές μνήμες δεν της ξυπνάει αυτός ο αγώνας, καθώς τα σκορ τη φετινή σεζόν κόντρα στην πρωταθλήτρια Σκωτίας δεν την κολακεύουν καθόλου. Γνωρίζει πως θα έχει δύσκολο έργο, αφού θα δεχθεί έντονη πίεση από την αρχή του αγώνα, γι’ αυτό και βασικό της μέλημα είναι να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο το μηδέν παθητικό. Μεσοεπιθετικά δεν είναι αδύναμη και αυτό μπορεί να της «φέρει» κάποιο γκολ ώστε να δυσκολέψει πιο πολύ την προσπάθεια των φιλοξενούμενων για νικηφόρο αποτέλεσμα, ακόμα κι αν αυτό μοιάζει σχεδόν απίθανο.

Νταντί Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 πρόσφατα ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΣΕΛΤΙΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μόρτον, στα πλαίσια της φάσης των «32» του Κυπέλλου Σκωτίας. Το 1-0 ο Μούι με πέναλτι στο 18’ και το 2-0 ο Φουρουχάσι στο 21’. Το 3-0 ο Τέρνμπουλ στο 42’ και το 4-0 ο Φουρουχάσι με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 45+1’. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Μούι με εξίσου δεύτερο προσωπικό γκολ στο 84’.

Πολύ εύκολη πρόκριση για τη Σέλτικ, όπως άλλωστε αναμενόταν. Είχε τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στην επανάληψη έριξε το ρυθμό της, αλλά βρήκε τρόπο να σκοράρει ξανά στα τελευταία λεπτά. Αμυντικά δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση, αφού οι όποιες ευκαιρίες που είχαν οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν σημαντικά την εστία της.

Συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις και τα νικηφόρα αποτελέσματα θέλει να δώσει, διατηρώντας την απόσταση από τη 2η Ρέιντζερς. Παραμένει σε πολύ καλή κατάσταση, πιέζει έντονα σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, μην επιτρέποντας στις αντίπαλες ομάδες να κάνουν το παιχνίδι τους. Επιβάλλει το ρυθμό της και αυτό τη βοηθάει στο να βρίσκει ευκολότερα το δρόμο προς τα δίχτυα, την ώρα που αμυντικά έχει δείξει βελτίωση στο αμυντικό της κομμάτι. Μόλις μία ήττα μετράει φέτος και αυτή είναι μακριά από το γήπεδό της, κόντρα στη Σεντ Μίρεν (2-0), αλλά παραμένει πρώτη σε συγκομιδή βαθμών, καθώς και σε γκολ υπέρ και κατά, έχοντας σε έντεκα αγωνιστικές βρει δίχτυα 35 φορές, ενώ παράλληλα μάζεψε τη μπάλα από τα δικά της μόλις 10.