*23η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Κηφισιά – ΑΕΚ 1-1.

*Η ΑΕΚ μετρά τρεις νίκες σε πέντε ματς κόντρα στην Κηφισιά σ’ όλες τις διοργανώσεις, δεν έχασε σε κανένα.

*4/5 μεταξύ τους 2-3 Goal μετρούν οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ. Το 0-1 ο Ελίασον στο 47’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Κετζιόρα στο 89’. Καλύτερη η ΑΕΚ μέχρι το 60’, από εκεί και έπειτα οι ασπρόμαυροι βελτιώθηκαν πολύ, είχαν δοκάρι και κάποιες μεγάλες φάσεις.

Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ την περασμένη εβδομάδα, κρατούσε στα χέρια της τη νίκη, αλλά ισοφαρίστηκε στο φινάλε. Καλύτερη η ΑΕΚ για μεγάλο μέρος του αγώνα, ανάγκασε τον αντίπαλο να προσαρμοστεί πάνω της, έδειχνε πιο «αεράτη», με περισσότερη αυτοπεποίθηση, βρήκε γκολ στο 47’ στο «ανοιχτό» γήπεδο. Μετά τις αλλαγές του Λουτσέσκου, ο ΠΑΟΚ έγινε πολύ πιο απειλητικός, είχε μεγάλες φάσεις με Σαμάτα και Κωνσταντέλια, δοκάρι με τον Ντεσπότοφ, τελικά βρήκε τη λύση στο 89’ από στατική φάση. Δίκαιο το αποτέλεσμα.

«Η ομάδα σε γενικές γραμμές τα πήγε καλά, είχε περισσότερες φάσεις, περισσότερη κατοχή, δεν προσπαθούσε να φάει χρόνο. Συνεχίσαμε να επιμένουμε με το ίδιο στιλ και πιστεύω ότι μας έλειψε λίγο περισσότερο να το πιστέψουμε. Στο δεύτερο μέρος ξέραμε πώς μάρκαρε ο αντίπαλος και βρήκαμε αυτή τη φάση αυτή την πάσα, που την είχαμε δει από νωρίς. Έπειτα το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο, ένα ωραίο παιχνίδι», είπε ο κόουτς Αλμέιδα.

Επιστροφή στις ισοπαλίες μετά από τρεις διαδοχικές νίκες πρωταθλήματος με Ατρόμητο (0-5), ΟΦΗ (3-0) και Αστέρα Τρίπολης (4-2), η ΑΕΚ διεύρυνε το εν Ελλάδι αήττητο σερί της στα 18 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (11-7-0), ανέβηκε στους 49 πόντους και είναι τρίτη, στο -2 από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, στο +5 απ’ τον Ολυμπιακό.

Πορεύεται αήττητη στις τελευταίες 16 αγωνιστικές (11-5-0), σήμερα θέλει «τρίποντο» για να περάσει πρώτη και να περιμένει το αποτέλεσμα στο ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός. Επιστρέφουν οι Άμραμπατ και Μάνταλος, διαθέσιμος ο Πάολο Φερνάντες, τιμωρημένος ο Βίντα.

ΑΕΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G στα 8/12 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 στα 9/12 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΚΗΦΙΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στον Βόλο. Ελάχιστες σοβαρές φάσεις στο ματς, η Κηφισιά είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, ο Βόλος είχε κλασική ευκαιρία. Με δέκα παίκτες απ’ το 45’ ο Βόλος.

Γκέλα για την Κηφισιά την περασμένη εβδομάδα, δεν κατάφερε να κερδίσει τον Βόλο στο εντός έδρας ντέρμπι παραμονής, παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω σ’ ολόκληρο το δεύτερο 45λεπτο. Ήταν ανώτερη στα πρώτα λεπτά, είχε δοκάρι και άλλη μια φάση, κυκλοφορούσε καλά την μπάλα. Μόλις μια φορά απείλησε ο Βόλος, που έμεινε με δέκα παίκτες στο 45’. Ήταν λογικό να εξελιχθεί σε επιθετικό μονόλογο της Κηφισιάς το δεύτερο μέρος, αλλά πέρα από μια-δυο φάσεις, δεν απείλησε όσο θα ήθελε. Το ματς «σημαδεύτηκε» απ’ τη ρατσιστική επίθεση του Αχιλλέα Μπέου στον Ανδρέα Τετέι, που ίσως «χαρίσει» το ματς στην αθηναϊκή ομάδα.

«Είχαμε την κυριαρχία στο παιχνίδι, ο αντίπαλος ήταν επικίνδυνος μόνο από στημένες φάσεις, στο δεύτερο ημίχρονο δεν καταφέραμε να γίνουμε απειλητικοί παρά το γεγονός πως είχαμε αριθμητικό προβάδισμα. Δεν μας βοήθησε ο αέρας αλλά και ο αντίπαλος που αμύνθηκε πολύ καλά και μας δυσκόλεψε αρκετά», είπε ο κόουτς Μπράτσος.

Η ομάδα του επέστρεψε στις απώλειες μετά το εκτός έδρας 2-1 επί του ΟΦΗ, νωρίτερα είχε μόλις έναν κερδισμένο πόντο σε έξι αγωνιστικές (0-1-5), ερχόταν από τρεις διαδοχικές ήττες. Ανέβηκε στους 16 πόντους και βρίσκεται στο +3 απ’ τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα, στο -1 απ’ τον Βόλο και στο -2 απ’ τον Παναιτωλικό. Επιστρέφουν οι πολύτιμοι Οζέγκοβιτς (Επιθετικός, 19,9), Βαφέας (Αμυντικός, 19,1) και Ματέους Σάντος (Μέσος, 19,1).