11η αγωνιστική

*Απαγορεύτηκε στους οπαδούς της Λιλ να ταξιδέψουν για το αποψινό παιχνίδι στην έδρα της Μαρσέιγ, για την αποφυγή νέων επεισοδίων.

*2-3 Goals τα δέκα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της ΑΕΚ, για το Γιουρόπα Λιγκ. Προηγήθηκε στο 27′ με τον Βιτίνια και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 53ο λεπτό, στην πορεία σκόραρε δις από το σημείο του πέναλτι με τους Αρίτ (60′) και Βερετού (69′). Με δέκα παίκτες η ΑΕΚ από το 57′.

Μια από τις χειρότερες σελίδες στην ιστορία του γαλλικού ποδοσφαίρου έλαβε χώρα την περασμένη Κυριακή, με πρωταγωνίστρια τη Μαρσέιγ. Την προηγούμενη αγωνιστική, θα υποδεχόταν τη Λυών, στο μεταξύ τους ντέρμπι, το οποίο δεν ξεκίνησε ποτέ ωστόσο.

Αφορμή, η επίθεση των οπαδών της στο λεωφορείο της Λυών, το οποίο και έκαναν “καλοκαιρινό” από τις ρίψεις αντικειμένων. Αποτέλεσμα όλου αυτού, ο τραυματισμός του Φάμπιο Γκρόσο στο κεφάλι, που τον οδήγησε σε ράμματα. Μετά από απόφαση της ομοσπονδίας, το παιχνίδι αναβλήθηκε.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε με 1-0 από τη Νις, έφτασε τις τρεις στις τέσσερις τελευταίες στροφές (1-0-3), οπότε και βρίσκεται στην όγδοη θέση, μαζί με τις Ρεν και Λανς, έχοντας και ματς λιγότερο. Αήττητη σε τέσσερα εντός (3-1-0), δεχόμενη μόλις ένα τέρμα.

Την ερχόμενη Πέμπτη (09/11), θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΑΕΚ, για το Κόνφερενς Λιγκ.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μονακό, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 32′ με τον Καβαλέιρο και δέκα λεπτά μετά ο Ντιακιτέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Λιλ, μετρώντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα υποδέχθηκε τη Μονακό, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Μπορεί το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα τους να ήταν αρκετά ισορροπημένο και χωρίς καλές στιγμές και από τις δυο πλευρές, η ίδια ωστόσο κατάφερε να σκοράρει δις μέχρι την ανάπαυλα και να πάρει σαφές προβάδισμα. Στην πορεία έπαιξε πιο συντηρητικά και δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική. Αντιθέτως, δέχθηκε αρκετή πίεση και παρότι κινδύνευσε σε κάποιες περιπτώσεις, κατάφερε να τα βγάλει εις πέρας.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της νίκη, μετά και από εκείνη επί της Μπρεστ (1-0 εντός), οπότε και παραμένει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης μέχρι τώρα. Ωστόσο, πανηγύρισε ένα διπλό στις πέντε εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη τρεις ισοπαλίες και μια ήττα. Την ερχόμενη Πέμπτη (09/11), θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, για το Κόνφερενς Λιγκ.

Σοβαρός αποδείχθηκε ο τραυματισμός του Μπαφοντέ Ντιακιτέ, στο παιχνίδι με τη Μονακό. “Ο Ντιακιτέ υπέστη κάταγμα περόνης και θα μείνει εκτός δράσης για επόμενα τρία παιχνίδια που θα δώσουμε. Αν όλα πάνε καλά, ενδεχομένως να δώσει και πάλι το παρών κόντρα στη Λυών”, δήλωσε πάνω σε αυτό ο Πορτογάλος τεχνικός.