*2η αγωνιστική

*Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (3-3-0).

*GG στα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στην έδρα της Μάιντς.

ΜΑΪΝΤΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (4-1) από την Ουνιόν Βερολίνου. Χατ-τρικ πέτυχε ο Μπέρενς (1′, 9′, 70′), σκόραρε και ο Πάντοβιτς στο 90+6′ για τους γηπεδούχους. Μείωσε προσωρινά ο Κασί στο 64′. Αστόχησε σε δύο πέναλτι ο Αζόρκ (62′, 88′) για τους φιλοξενούμενους.

Τον διασυρμό γνώρισε η Μάιντς στο “Alten Försterei” στην πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκα. Πλασματικό μπορεί να χαρακτηριστεί το βαρύ 4-1 απ’ την Ουνιόν Βερολίνου, αν αναλογιστούμε πως ο Αζόρκ αστόχησε σε δύο εκτελέσεις πέναλτι. Το συγκρότημα του Σβένσον καλείται να μαζέψει τα κομμάτια του ενόψει της σημερινής αναμέτρησης κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Η Μάιντς γνώρισε μόλις μία ήττα σε 15 εντός έδρας αναμετρήσεις με αυτή στην Μπουντεσλίγκα (έξι νίκες, οχτώ ισοπαλίες): Στις 9 Ιανουαρίου 2021 με 2-0. Παραμένει δίχως νίκη σε έξι αγωνιστικές (0-1-5) για πρώτη φορά υπό τις οδηγίες του Μπο Σβένσον. Δεν αποκλείεται να έχει μία πιο συντηρητική προσέγγιση στη σημερινή αναμέτρηση. Θέση βασικού στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου διεκδικεί ο Κράους.

ΜΑΪΝΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Λέφσκι Σόφιας. Ο Κολό Μουανί άνοιξε το σκορ στο 6′, απάντησαν οι γηπεδούχοι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με Φαντιγκά.

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης για πρόκριση στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ στην έδρα της Λέφκσι Σόφιας. Προηγήθηκε με το καλημέρα και είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, προτού δεχτεί την ισοφάριση στην εκπνοή των καθυστερήσεων. Η ρεβάνς του “Deutsche Bank Park” είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη. Την προηγούμενη βδομάδα οι “αετοί” ξεκίνησαν με το δεξί την Μπουντεσλίγκα πετώντας νοκ άουτ τη νεοφερμένη Ντάρμσταντ (1-0 εντός).

Δεν μάγεψαν με την εμφάνισή τους, ενώ στάθηκαν ιδιαίτερα τυχεροί στο 65′ όταν ο Πφάιφερ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι με κοντινή κεφαλιά. Θα πρέπει να γυρίσουμε έντεκα χρόνια πίσω για να βρούμε την τελευταία φορά που η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έκανε το 2Χ2 στο ξεκίνημα της Μπουντεσλίγκα. Μακριά από το σπίτι της αγνοεί τη νίκη σε έντεκα αγωνιστικές (0-5-6). Δεν αποκλείεται ο προπονητής Τόπμελερ να προχωρήσει σε κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα.