31η αγωνιστική

*Η Λυών επικράτησε και στα πέντε τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Μονακό, στο πρωτάθλημα.

*Στον πρώτο γύρο: Μονακό – Λυών 0-1

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 3-0 (αυτ. 3′, 6′, 32′) και παρότι μείωσε στο 37′ με τον Νουάμα, πέντε λεπτά αργότερα δέχθηκε και τέταρτο τέρμα.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των πέντε αγώνων πρωταθλήματος για τη Λυών, στο οποίο και είχε τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Πιέρ Σαζ φιλοξενήθηκε από την Παρί Σεν Ζερμέν, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 4-1.

Με το “καλημέρα” τα πράγματα έγιναν αρκετά δύσκολα για την ίδια, καθώς πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών είχε ήδη βρεθεί πίσω με 2-0. Προσπάθησε όμως να αντιδράσει και αφού δέχθηκε τρίτο τέρμα στο μισάωρο, λίγο αργότερα κατάφερε να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Κάτι που δεν κράτησε για πολύ, καθώς μόλις πέντε λεπτά μετά είδε την εστία της να παραβιάζεται για τέταρτη φορά, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται πριν την ανάπαυλα κιόλας. “Πάγωσε” ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο κύλησε χωρίς κάποια αξιόλογη στιγμή.

Μετά και από αυτή την απώλεια, μοιράζεται την όγδοη θέση με τη Μαρσέιγ, ούσα παράλληλα στο -5 από τις ευρωπαϊκές θέσεις και τη Λανς. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Δεν σκόραρε μια φορά στα οκτώ τελευταία μπροστά στο κοινό της.

Δεν έγιναν γνωστά πιθανά αγωνιστικά προβλήματα για τον αποψινό παιχνίδι, παρότι παραμένει ερωτηματικό ο αριστερός μπακ Ταλιαφίκο, λόγω ενοχλήσεων.

Λυών Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λιλ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Φοφανά στο 61ο λεπτό.

Αήττητο σερί επτά αναμετρήσεων για τη Μονακό, έχοντας πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες σε αυτό. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Άντι Χούτερ υποδέχθηκε τη Ρεν, της οποίας και επικράτησε με 1-0, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 29η αγωνιστική.

Πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο σταδιακά ισορρόπησε στην κατάσταση και δημιούργησε και αυτή επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ, μέχρι την ανάπαυλα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια γλίτωσε χάρη στο δοκάρι, ωστόσο η πίεση που άσκησε στην πορεία έφερε λάθη στην άμυνα της Λιλ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με τη συμπλήρωση μιας ώρας. Στην πορεία είχε ευκαιρίες” για να “καθαρίσει” το παιχνίδι, ευτυχώς γι’ αυτή δεν το “πλήρωσε”.

Τέταρτη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνες που προηγήθηκαν κόντρα σε Μετς (2-5 εκτός), Ρεν (1-0 εντός) και Μπρεστ (0-2 εκτός). Έχει αποκτήσει προβάδισμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης, ούσα στο +5 από τη Μπρεστ, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε. Παρέμεινε αήττητη στις οκτώ τελευταίες εξόδους της, με 7/8 νίκες, έχοντας επικρατήσει και στις πέντε πρόσφατες από αυτές.

“Είναι αλήθεια ότι είμαστε σε καλή κατάσταση, αλλά δεν έχουν πετύχει ακόμη το στόχο μας, που είναι η εξασφάλιση της δεύτερης θέσης. Θέλω από τους παίκτες μου να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι στα παιχνίδια που έχουν απομείνει”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Χούτερ.

Εκτός αποστολής για το αποψινό παιχνίδι βρίσκονται τόσο οι τραυματίες Γιάκομπς και Γκολόβιν, όσο και οι τιμωρημένοι Σινγκό και Μπεν Σεγκίρ.