*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ίντερ – Φιορεντίνα 4-0

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Ίντερ πέτυχε 2+ γκολ στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε (3-0) από τη Νάπολι. Σκόραραν οι Σιμεόνε (22′) και Τζέρμπιν (84′, 86′). Σε πέναλτι για τη Φιορεντίνα αστόχησε ο Ικονέ στο 44′.

Έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το Σούπερ Καπ Ιταλίας στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας την προηγούμενη βδομάδα γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από τη Νάπολι, δεχόμενη δύο κολλητά γκολ λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′. Στάθηκε καλά η Φιορεντίνα και θα μπορούσε να φέρει τον ημιτελικό στα ίσια, όταν ο Ικονέ εκτέλεσε εντελώς άστοχα το πέναλτι που κέρδισε.

Το συγκρότημα του Ιταλιάνο στρέφει και πάλι το ενδιαφέρον στη Σέριε Α και στη μάχη για είσοδο στην τετράδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στις επτά τελευταίες αγωνιστικές ηττήθηκε μόνο στην έδρα της Σασουόλο (1-0), στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις νίκες (σ.σ. με μηδέν παθητικό) και δύο ισοπαλίες. Διατηρείται αήττητο σε πέντε στο “Artemio Franchi” με απολογισμό 4-1-0.

“Ο δεύτερος γύρος είναι πάντα ένα διαφορετικό πρωτάθλημα, θα πρέπει να πιέσουμε ακόμα περισσότερο”, υπογράμμισε ο προπονητής Ιταλιάνο. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 23 Απριλίου 2017 για να βρούμε την τελευταία εντός έδρας νίκη των “βιόλα” επί της Ίντερ (5-4), έκτοτε σημείωσαν τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Διαθέσιμος και πάλι ο κομβικός Γκονσάλες, εκτός αποστολής ο Μπρέκαλο που μετακομίζει στη Χάιντουκ Σπλιτ.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΙΝΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε (1-0) της Νάπολι. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα έμεινε η Νάπολι στο 60′ (Σιμεόνε).

Το τρίτο σερί Σούπερ Καπ Ιταλίας και 8ο συνολικά στην ιστορία της πανηγύρισε την προηγούμενη βδομάδα η Ίντερ στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας. Αφού προσπέρασε πανεύκολα το εμπόδιο της Λάτσιο στα ημιτελικά, δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Νάπολι σκοράροντας στις καθυστερήσεις με τον κορυφαίο Λαουτάρο Μαρτίνες.

Ο 26χρονος Αργεντινός επιθετικός έφτασε τα 21 γκολ σε 27 συμμετοχές από την έναρξη της φετινής σεζόν. Τέταρτη σερί νίκη για τους “νερατζούρι” που παραμένουν αήττητοι σε 22 αναμετρήσεις (16-6-0), ανεξαρτήτως διοργάνωσης. Βρίσκεται στη 2η θέση της Σέριε Α και στο -2 από τη Γιουβέντους που έχει δύο παιχνίδια περισσότερα και το βράδυ του Σαββάτου γκέλαρε με την Έμπολι.

Η Ίντερ πανηγύρισε τη νίκη στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Φιορεντίνα με διαφορά γκολ 11-5. Σημαντικότατες κρίνονται οι απουσίες των τιμωρημένων Μπαρέλα και Τσαλχάνογλου στη μεσαία γραμμή, μακροχρόνια τραυματίας ο Κουαδράδο για τον προπονητή Ιντζάγκι.