* Αήττητη η Γκόρνικ στα 7 τελευταία μεταξύ τους (5-2-0).

* Στον 1ο γύρο (18/08): Γκόρνικ – Βίτζεβ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΒΙΤΖΕΒ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της LKS Λοτζ. Ο Σάντσεθ (54’) άνοιξε το σκορ και ο Νούνιες (90+2’) το διαμόρφωσε.

Με τον κατάλληλο τρόπο αντέδρασε στις τέσσερις σερί ήττες που προηγήθηκαν στην Ekstraklasa, έκανε πειστικό διπλό στο ντέρμπι του Λοτζ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Κλειστό το πρώτο ημίχρονο, με μοιρασμένη κατοχή και μηδαμινές επικίνδυνες καταστάσεις. Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Βίτζεβ είχε δοκάρι, πριν ανοίξει το σκορ με εντυπωσιακή κεφαλιά σε ροή αγώνα. Δεν πιέστηκε από τους γηπεδούχους, παρέμεινε πιο απειλητική και μετά το 0-1, για να βρει και γκολ εξασφάλισης στις καθυστερήσεις.

Με λιγοστές προπονήσεις έκανε ντεμπούτο ο πολύπειρος κίπερ Γκίκιεβιτς και πρόσφερε ασφάλεια στην άμυνα.

“Στο ντέρμπι νιώσαμε ότι ήμασταν ενωμένοι, ήταν φυσικό, αλλά δεν μπορούμε να αρκεστούμε σε μία νίκη. Δεν μπορούμε να κάνουμε τα λάθη που κάναμε πριν και να παίξουμε με λιγότερη αποφασιστικότητα.” δήλωσε ο κόουτς Μισλίβιετς ενόψει Γκόρνικ.

Στα αγωνιστικά νέα, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μίλος (δεξί μπακ), Σέχου (μέσος), Κερκ (μέσος).

ΒΙΤΖΕΒ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΟΡΝΙΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Κορόνα Κιέλτσε. Με αυτογκόλ (35’) προηγήθηκε η Γκόρνικ, ο Μουσιόλικ (39’) έκανε το 2-0, ο Σικάβκα (68’) μείωσε για την Κορόνα και ο Καπράλικ (76’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ιδανικό το ξεκίνημα της Γκόρνικ στο νέο έτος, έχει επιστρέψει ιδιαιτέρως βελτιωμένη από τη διακοπή και με δύο πειστικές νίκες έχει ξεμπλέξει με την ουρά και θα διεκδικήσει δίχως άγχος το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Με γρήγορο ρυθμό από νωρίς το παιχνίδι της Δευτέρας, απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, με φορίσια κίνηση, αλλά και τύχη στο τελείωμα προηγήθηκε η Γκόρνικ. Στο “ριμπάουντ” από δυνατό φάουλ του Ποντόλσκι έγινε το 2-0. Δεν έλειψαν οι απειλές από πλευράς Κορόνα, το δικαιούταν το γκολ που βρήκε σε στατική φάση. Στην προσπάθειά της όμως να φέρει το ματς στα ίσια, η Γκόρνικ χτύπησε στην κόντρα, με τον ορεξάτο Ποντόλσκι να “σερβίρει”. Είχε αρκετές στιγμές για μεγαλύτερο σκορ.

Την Πέμπτη ο 38χρονος ηγέτης ενημέρωσε ότι υπάρχουν οφειλόμενα δύο μηνών στους παίκτες και την Παρασκευή οι ποδοσφαιριστές έκαναν απεργία, δεν βγήκαν για προπόνηση.

Στα θετικά, το απουσιολόγιο για το ταξίδι στο Λοτζ είναι άδειο για τον κόουτς Ούρμπαν που προσπαθεί να κρατήσει τις ισορροπίες τα αποδυτήρια.