ΠΙΤΕΡΧΕΝΤ - ΚΛΑΙΝΤ Προγνωστικά

*Αγώνας εξ αναβολής

*Σε προηγούμενους γύρους: Κλάιντ – Πίτερχεντ 2-2

ΠΙΤΕΡΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Πίτερχεντ ήταν όσο κακή δείχνει το τελικό 4-0 που έχασε εκτός έδρας από την Ντανφέρμλιν, χωρίς να κάνει ούτε μία προσπάθεια εντός στόχου σε όλο το παιχνίδι! Βρέθηκε να χάνει από γκολ του Γουάιτον στο 17’, πριν δεχθεί και δεύτερο τέρμα από τον Τοντ στο 36’, ενώ «έφαγε» άλλα δύο γκολ από τους Εντουαρντς (76’), Ο’ Χάρα (89’) προς το τέλος της αναμέτρησης.

Η Πίτερχεντ ηττήθηκε με το «βαρύ» 4-0 εκτός έδρας από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Ντανφέρμλιν, μία από τις λεγόμενες ήττες «εντός προγράμματος». Αυτή ήταν η 12η ήττα της στους 16 τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει! Και έχει να πανηγυρίσει κάποιο γκολ, εδώ και 687 καθαρά αγωνιστικά λεπτά! Πάντως η τελευταία νίκη της ήρθε στο γήπεδό της, επί της Κέλτι Χαρτς, μοναδική και στο πρωτάθλημα!

Είναι πάντα ουραγός, με τη χειρότερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας, αλλά βρίσκεται σε απόσταση βολής, στο -2 από την ένατη θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή, εκεί που είναι η σημερινή της αντίπαλος. Από εκεί και πέρα, βρίσκεται αρκετά πίσω, στο -18 συγκεκριμένα, από την όγδοη θέση, τελευταία που εξασφαλίζει παραμονή.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο μέσος Ρίτσι και ο αμυντικός Ντίξον.

Πίτερχεντ Στατιστικά

*Εχει εφτά σερί N/G

*Εχει 10/14 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 11/14 N/G εντός έδρας

*Εχει 8/14 under 2,5 εντός έδρας

ΚΛΑΪΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Κλάιντ έχασε με 4-0 εκτός έδρας από την Φόλκερκ, δεχόμενη το πρώτο τέρμα από τον Μόρισον στο 25ο λεπτό και παρόλο που απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής στο 57’, δεν έκανε ούτε σουτ εντός στόχου σε όλο το παιχνίδι! Και αφού αποβλήθηκε και δικός της παίκτης στο 74ο λεπτό, δέχθηκε τρία γκολ ακόμη, από τους ΜακΓκιν (78’), Μόρισον (88’), Μπάρελ (94’).

Η Κλάιντ ηττήθηκε με το «βαρύ» 4-0 εκτός έδρας από την Φόλκερκ, με αυτήν να είναι η τέταρτη συνεχόμενη της ήττα, 13η στα 17 τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζει! Και ειδικά στο πρωτάθλημα δεν έχει νίκη εδώ και 18 αγωνιστικές, με 15 ήττες σε αυτό το διάστημα, ενώ ειδικά μακριά από την έδρα της έχει 11 ήττες σε 14 αγώνες φέτος, εννιά στους 11 πιο πρόσφατους που δεν κερδίζει.

Εξακολουθεί να είναι στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, που οδηγεί στα πλέι οφς παραμονής, αλλά έχει μείνει αρκετά πίσω, στο -16 συγκεκριμένα, από την τελευταία θέση παραμονής, ενώ είναι πλέον σε απόσταση βολής, στο +2 για την ακρίβεια, από την τελευταία που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό, εκεί που είναι η σημερινή της αντίπαλος.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού οι μέσοι Κάνιγχαμ, Ντάθι, ο γκολκίπερ Μιούλεν και ο αμυντικός Νιάμσι. Και αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού ΜακΛιν που χτύπησε και έλειψε από το προηγούμενο παιχνίδι, ενώ τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Χάινς που εκτίει την πρώτη από τις δύο αγωνιστικές της ποινής του.