*Σε φιλικό στις 9/3: Ρόζενμποργκ – Τρόμσο 3-0

*8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία φορά έχει κερδίσει η Ρόζενμποργκ στα πέντε τελευταία παιχνίδια στην έδρα της Τρόμσο (4-0-1).

ΤΡΟΜΣΟ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη βαριά ήττα με 4-0 από την Μπόντο Γκλιμτ την περασμένη αγωνιστική. Δέχτηκε δύο γκολ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (19′, 21′), ενώ ακολούθησαν άλλα τόσα στην επανάληψη (63′, 74′).

Δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική στο εκτός έδρας με αντίπαλο την πρωταθλήτρια Μπόντο Γκλιμτ και γνώρισε ήττα στο ρελαντί με 4-0. Το ματς και η έκβασή του δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης, έγινε έρμαιο στις ορέξεις της ποιοτικότερης αντιπάλου και με την σειρά της δεν έδειξε ικανή να βάλει δύσκολα στην πρωταθλήτρια. H ομάδα του Βικ παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με έξι ήττες σε επτά αγώνες και δεν θυμίζει σε πολλά την περσινή Τρόμσο.

Ο τεχνικός Βικ βρίσκεται μόνιμα υπό πίεση και το σημερινό ματς ίσως κρίνει πολλά. Αμφίβολος δίνεται ο στόπερ Γκούνταλ, πάντα εκτός ο Κοσκέλα.

Τρόμσο Στατιστικά

*8/10 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-3 από την KFUM Όσλο εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Πήρε προβάδισμα με αυτογκόλ (12′), αλλά δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης πριν το ημίχρονο (38′). Στην επανάληψη, δέχτηκε με το ξεκίνημα την ανατροπή (47′), ενώ είδε την αντίπαλο να εξασφαλίζει με τρίτο γκολ την νίκη στο 62′.

Μπήκε στην σεζόν πολύ δυνατά και έδειξε πως φέτος ίσως διαγράψει μια διαφορετική πορεία σε σχέση με πέρυσι, παρόλα αυτά στα τελευταία τέσσερα ματς δείχνει πως είναι ανήμπορη να κάνει πορεία πρωταθλητισμού. Πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση απέναντι στην KFUM Όσλο και ειδικά στο δεύτερο μέρος, δεν κατέβηκε ουσιαστικά στον αγωνιστικό χώρο και επέτρεψε στην αντίπαλο να δημιουργήσει πολλές επικίνδυνες καταστάσεις.

Χωρίς νίκη στα τέσσερα τελευταία (0-1-3), ο κόουτς Γιόχανσον ζήτησε ψυχραιμία από παίκτες και κόσμο, καθώς δεν έχει κριθεί ακόμη κάτι στην σεζόν. Τραυματίες οι Αουγκούστινσον, Νέμτσικ, Χολμ και Σέτερ.