* 2η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 7/9 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Μποέμιανς. Ο Ρέινκορτ (5’) άνοιξε το σκορ για την Μποέμιανς, οι Χάτσινσον (23’), Χάρτμαν (45+2’) γύρισαν προσωρινά το ματς για την Σλάιγκο και ο Κλαρκ (90+4’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Θετικό το αποτέλεσμα της πρεμιέρας για τους Ρόβερς, παρότι ισοφαρίστηκαν στο “θάνατο”. Ταξίδεψαν ως αουτσάιντερ στο Δουβλίνο και κατάφεραν να αντιδράσουν στο νωχελικό ξεκίνημα.

Αιφνιδίασε η Μποέμιανς με έξοχη κάθετη συνεργασία για το προβάδισμα, τυχερή στο τελείωμα του 1-1 η Σλάιγκο. Σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ κι από σούπερ σλάλομ έγινε η ανατροπή της, δίχως ευκαιρίες ενδιάμεσα. Στο δεύτερο μέρος η Μποέμιανς μονοπώλησε την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά ήταν φλύαρη μέχρι να βγάλει μία ακόμη ωραία συνεργασία στις καθυστερήσεις για το 2-2. Υπερβολικό το σκορ για την συνολική ποιότητα της αναμέτρησης.

“Υπήρξαν πολλά θετικά στοιχεία, αλλά φάνηκε ξανά ότι πρέπει να παραμένουμε συγκεντρωμένοι μέχρι τελικού σφυρίγματος. Τώρα έχουμε την ευκαιρία να χτίσουμε μομέντουμ με δύο εντός έδρας ματς κι ευελπιστούμε το γήπεδο να είναι γεμάτο.” δήλωσε ο κόουτς Ράσελ.

Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του Μαχόν (στόπερ).

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 11/12 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας (2-1) επί της Ντρόχεντα. Ο Μπόις (46’) άνοιξε το σκορ για την Ντέρι, ο Μπρέναν (51’) έχασε πέναλτι για την Ντρόχεντα. Ο Χόμπαν (63’) έκανε το 2-0 των γηπεδούχων και ο Γουίρ (67’) μείωσε για τους φιλοξενούμενους.

Πρεμιέρα με το δεξί για την περσινή φιναλίστ, επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί την προηγούμενη Παρασκευή, πιο εύκολα απ’ ότι λέει το τελικό σκορ.

Αναμενόμενα έχει την επιθετική πρωτοβουλία στο ματς (71% κατοχή) και περισσότερες απειλές στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο είχαν και οι φιλοξενούμενοι την κλασική τους ευκαιρία σε μετάβαση. Με εντυπωσιακό τελείωμα του δεξιού της μπακ για το 1-0 ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Απέτυχε να απαντήσει άμεσα η Ντρόχεντα με το χαμένο πέναλτι και στο “ριμπάουντ” από νέο εκτός περιοχής σουτ έγινε το 2-0. Με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του στόπερ τους μείωσαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά η Ντέρι διαχειρίστηκε πειστικά το τελευταίο 20λεπτο.