*16η αγωνιστική

*Η Γιουβέντους πανηγύρισε τη νίκη με το ίδιο σκορ (3-1) στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές κόντρα στην Τζένοα.

*Από το 1992, η Τζένοα πανηγύρισε μόλις τέσσερις νίκες με αντίπαλο την Γιουβέντους σε σύνολο 35 αγωνιστικών (οχτώ ισοπαλίες, 23 ήττες).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με τους τρεις βαθμούς επέστρεψε από το “Arechi” η Γιουβέντους μεσοβδόμαδα, προσπερνώντας το εμπόδιο της νεοφερμένης Σαλερνιτάνα (2-0). Τρεις καλές ευκαιρίες έχασαν οι φιλοξενούμενοι για να προηγηθούν, προτού συμβεί αυτό στο 21′. Ο Ντιμπάλα έπαιξε το 1-2 με τον Κουλουσέφσκι, τραντάζοντας τα αντίπαλα δίχτυα με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Λίγο αργότερα ο Κουαδράδο είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 59′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Ρανιέρι, το “τρίποντο” κλείδωσε η Γιουβέντους στο 70′ με κοντινή προβολή του Μοράτα.

Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι τόνισε πως ούτε ο ίδιος, ούτε οι ποδοσφαιριστές του επηρεάζονται από την εισαγγελική έρευνα που γίνεται στους “μπιανκονέρι” για πιθανούς “πειραγμένους” ισολογισμούς. “Θέλουμε να κερδίσουμε και πάλι στο σπίτι μας, μετράει ήδη τρεις ήττες με την πιο πρόσφατη από την Αταλάντα”, υπογράμμισε ο προπονητής του συλλόγου που θα δώσει (σίγουρα) φανέλα βασικού σε Πελεγκρίνι, Κουλουσέφσκι και Λοκατέλι.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Σαλερνιτάνα. Στο 21′ ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ, προτού διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Μοράτα (70′). Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιμπάλα αστόχησε από την άσπρη βούλα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima).

*N/G στις πέντε πιο πρόσφατες αναμετρήσεις της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΤΖΕΝΟΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Χωρίς νίκη παραμένει η Τζένοα σε 12 αγωνιστικές με απολογισμό επτά ισοπαλίες και πέντε ήττες. Μεσοβδόμαδα υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Μίλαν στο “Luigi Ferraris” (3-0), μη καταφέρνοντας να σκοράρει στις 4/5 τελευταίες αγωνιστικές. Νωρίς στην αναμέτρηση ο Ιμπραχίμοβιτς άνοιξε το σκορ με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ, προτού ο Μεσίας διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ανέβασαν στροφές οι γηπεδούχοι που βρήκαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα Μενιάν, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 61′ με τον Μεσίας να πετυχαίνει ντοπιέτα.

“Η Γιουβέντους παραμένει μία μεγάλη ομάδα με πολλούς πρωταθλητές και σημαντικούς ποδοσφαιριστές. Ο Αλέγκρι καταφέρνει να πάρει το μάξιμουμ από τους παίκτες του”, υπογράμμισε ο προπονητής Σεβτσένκο. Θα πρέπει να γυρίσουμε στο 1991 για να βρούμε την τελευταία φορά που πανηγύρισαν το διπλό οι “γκριφόνι” επί της Γιουβέντους.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-0) από τη Μίλαν. Τα γκολ σημείωσαν οι Ιμπραχίμοβιτς (10′) και Μεσίας (45+1′, 61′).