*Στον πρώτο γύρο: Τζένοα – Γιουβέντους 1-1

*GG στα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*2-3 γκολ στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με την Αταλάντα. Ο Κόοπμαϊνερς έκανε το 1-0 στο 35′, προτού ανατρέψουν τα δεδομένα οι γηπεδούχοι με Καμπιάζο (66′) και Μίλικ (70′). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κόοπμαϊνερς στο 75′.

Συνεχίζεται η αγωνιστική ελεύθερη πτώση της Γιουβέντους που πέταξε άλλους δύο βαθμούς, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Αταλάντα στο Τορίνο. Βρέθηκε να κυνηγά το σκορ λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, έκανε την ανατροπή των δεδομένων μέσα σε τέσσερα λεπτά και δέχτηκε την ισοφάριση λίγο αργότερα.

Το συγκρότημα του Αλέγκρι υποχώρησε στην 3η θέση της Σέριε Α, στο -17 από την πρωτοπόρο Ίντερ και στο -1 από τη Μίλαν, πανηγυρίζοντας μόλις μία νίκη σε επτά αγωνιστικές (τρεις ισοπαλίες, τρεις ήττες) επί της Φροζινόνε (3-2 εντός) στην εκπνοή των καθυστερήσεων. Όλο και πιο έντονες γίνονται οι αποδοκιμασίες των οργανωμένων οπαδών των “μπιανκονέρι” κατά του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι που, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα αποτελέσει παρελθόν το καλοκαίρι από τον πάγκο τους.

Έκπληξη προξένησε η απόφαση αυτού για ritiro (σ.σ. συγκέντρωση στο προπονητικό κέντρο του τεχνικού τιμ και των ποδοσφαιριστών) πριν τη σημερινή αναμέτρηση με την Τζένοα που, ουσιαστικά, δεν κρίνει τίποτα. Ενδέχεται να πάρει θέση στην ενδεκάδα ο Ραμπιό που δείχνει να ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Εξέτισε ο Βλάχοβιτς και θα αποτελέσει παρτενέρ του Κιέζα στην επίθεση.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχτηκε γκολ στα επτά τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΤΖΕΝΟΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από τη Μόντσα. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Πεσίνα (8′) και Μότα (18′), προτού ισοφαρίσουν οι Γκούντμουντσον (52′) και Βιτίνια (68′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαλντίνι στο 79′.

Αιφνιδιάστηκε από τη Μόντσα στο “Luigi Ferraris” η Τζένοα που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 πριν καν συμπληρωθούν 20′. Μάλιστα, λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι για σκοράρουν εκ νέου. Μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε μέσα σε 16′ και λίγο έλειψε να ανατρέψει τα δεδομένα, προτού μπει η ταφόπλακα με προβολή του Μαλντίνι στο 79′.

Ήταν η δεύτερη σερί ήττα για το συγκρότημα του Τζιλαρντίνο, προηγήθηκε αυτή στην έδρα της πρωτοπόρου Ίντερ. Στις έξι τελευταίες αγωνιστικές επικράτησε μόνο της Ουντινέζε (2-0 εντός) στις 24 Φεβρουαρίου (δύο ισοπαλίες, τρεις ήττες).

Μακριά από την έδρα τους οι “γκριφόνι” έχουν απολογισμό 2-3-1 σε έξι αγωνιστικές. Διαθέσιμος είναι και πάλι ο Βάσκες που εξέτισε την ποινή τιμωρίας του και θα πάρει θέση στην αμυντική τριάδα. Τη θέση του στα πιτς πήρε ο Σαμπέλι, δεν υπολογίζεται και ο Εκουμπάν.